event burgee venue burgee

Frostbite Open Series 2019

Largs Sailing Club

Results are final as of 20:27 on March 31, 2019

Class 1 Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st Class 1 OSPREY 1367 PSC Allan Henderson   928 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 2.0 1.0 1.0 3.0 1.0 44.0 8.0
2nd Class 1 DEVOTI D-ZERO 306 LSC Jon Bassett   1029 (4.0) 1.0 1.0 (10.0 DNS) 2.0 2.0 2.0 22.0 8.0
3rd Class 1 DEVOTI D-ZERO 265 LSC Billy McCarlie   1029 1.0 2.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 3.0 1.0 3.0 46.0 10.0
4th Class 1 DEVOTI D-ZERO 57 LSC Matin Latimer   1029 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 5.0 4.0 4.5 OOD 4.5 OOD 4.5 OOD 58.5 22.5
5th Class 1 LASER RADIAL 176705 LSC David Williams   1142 3.0 3.0 4.0 2.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 66.0 30.0
6th Class 1 LASER RADIAL 185702 LSC Stuart Khaliq   1142 6.0 4.0 12.0 DNF 6.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 82.0 46.0
7th Class 1 OPTIMIST 3517 LSC Anna McDiarid   1655 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 9.0 18.0 DNC 6.0 8.0 RET 6.0 DNS 83.0 47.0
8th Class 1 DEVOTI D-ZERO 251 LSC Stuart Moss   1029 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 4.0 4.0 4.0 84.0 48.0
9th Class 1 SUPERNOVA 1108 LSC Mark Edwards   1075 2.0 (18.0 DNC) 6.0 5.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 85.0 49.0
10th Class 1 LASER 4.7 215531 LSC Ben McDiarmid   1207 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 5.0 8.0 RET 6.0 DNS 91.0 55.0
11th Class 1 DEVOTI D-ZERO 281 LSC Glenn Andrews   1029 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 3.0 3.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 96.0 60.0
12th Class 1 TOPPER 46699 LSC Jamie Briggs   1358 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 7.0 7.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 104.0 68.0
13th Class 1 LASER RADIAL 206490 LSC Ben McDiarmid   1142 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 12.0 DNF 8.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 110.0 74.0
14th Class 1 RS VISION 1022 LSC Alistair Khaliq   1128 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 12.0 DNS 9.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 111.0 75.0
15th Class 1 LASER RADIAL 178080 LSC Alastair Khaliq   1142 5.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 113.0 77.0
16th Class 1 TOPPER 48085 LSC Elise fitzgerald   1358 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 8.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 116.0 80.0
17th Class 1 TOPPER 48211 LSC Charlotte McNicol   1358 8.0 RET (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 116.0 80.0

Class 2 Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st Class 2 SOLO 5613 CCC Stuart Gibson   1143 (2.0) 1.0 (2.0) 2.0 1.0 2.0 1.0 11.0 7.0
2nd Class 2 RS 200 930 LSC Martin Faulkner Bill Forsyth 1046 1.0 2.0 3.0 (4.0) (6.0) 4.0 3.0 23.0 13.0
3rd Class 2 RS 100 8.4 209 LSC Simon Limb   1008 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 6.0 DNS 6.0 2.0 5.0 4.0 45.0 23.0
4th Class 2 CHERUB 3218 LSC Phil Alderson Carol Alderson 903 5.3 OOD 5.3 OOD (11.0 DNC) (11.0 DNC) 4.0 7.0 RET 5.0 48.6 26.6
5th Class 2 RS 200 951 LSC Dan Smith Rebecca Jeffery 1046 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 3.0 1.0 2.0 50.0 28.0
6th Class 2 SOLO 4959 LSC Willie Todd   1143 3.0 5.0 RET 6.0 DNS 3.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 50.0 28.0
7th Class 2 MUSTO SKIFF 52 LSC Jonno Shelley   849 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 1.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 57.0 35.0
8th Class 2 RS 200 447 LSC Andrew Malone Ashleigh Brown 1046 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 5.0 3.0 6.0 DNS 58.0 36.0
9th Class 2 RS 200 618 LSC Ian Nicholls G Owen 1046 4.0 (11.0 DNC) 5.0 7.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 60.0 38.0
10th Class 2 RS 200 284 LSC Phil Aderson   1046 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 4.0 5.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 64.0 42.0

R1 - Class 1 Fleet - 2019-03-03 at 103000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 104000
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 1 DEVOTI D-ZERO 265 LSC Billy McCarlie   1029 11:16:54 0:36:54 3 0:35:52 1.0
2 Class 1 SUPERNOVA 1108 LSC Mark Edwards   1075 11:19:32 0:39:32 3 0:36:47 2.0
3 Class 1 LASER RADIAL 176705 LSC David Williams   1142 11:08:50 0:28:50 2 0:37:52 3.0
4 Class 1 DEVOTI D-ZERO 306 LSC Jon Bassett   1029 11:20:54 0:40:54 3 0:39:45 4.0
5 Class 1 LASER RADIAL 178080 LSC Alastair Khaliq   1142 11:29:01 0:49:01 3 0:42:55 5.0
6 Class 1 LASER RADIAL 185702 LSC Stuart Khaliq   1142 11:17:34 0:37:34 2 0:49:21 6.0
7 Class 1 TOPPER 48211 LSC Charlotte McNicol   1358   RET     8.0

R2 - Class 1 Fleet - 2019-03-03 at 103000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 113600
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 1 DEVOTI D-ZERO 306 LSC Jon Bassett   1029 11:59:25 0:23:25 2 0:22:45 1.0
2 Class 1 DEVOTI D-ZERO 265 LSC Billy McCarlie   1029 12:01:13 0:25:13 2 0:24:30 2.0
3 Class 1 LASER RADIAL 176705 LSC David Williams   1142 12:05:21 0:29:21 2 0:25:42 3.0
4 Class 1 LASER RADIAL 185702 LSC Stuart Khaliq   1142 12:08:22 0:32:22 2 0:28:21 4.0

R3 - Class 1 Fleet - 2019-03-17 at 103000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 103000
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 1 DEVOTI D-ZERO 306 LSC Jon Bassett   1029 11:20:02 0:40:02 3 0:38:54 1.0
2 Class 1 OSPREY 1367 PSC Allan Henderson   928 11:16:45 0:36:45 3 0:39:36 2.0
3 Class 1 DEVOTI D-ZERO 281 LSC Glenn Andrews   1029 11:22:44 0:42:44 3 0:41:32 3.0
4 Class 1 LASER RADIAL 176705 LSC David Williams   1142 11:28:14 0:48:14 3 0:42:14 4.0
5 Class 1 DEVOTI D-ZERO 57 LSC Matin Latimer   1029 11:23:53 0:43:53 3 0:42:39 5.0
6 Class 1 SUPERNOVA 1108 LSC Mark Edwards   1075 11:27:03 0:47:03 3 0:43:46 6.0
7 Class 1 TOPPER 46699 LSC Jamie Briggs   1358 11:23:42 0:43:42 2 0:48:16 7.0
8 Class 1 TOPPER 48085 LSC Elise fitzgerald   1358 11:24:06 0:44:06 2 0:48:43 8.0
9 Class 1 OPTIMIST 3517 LSC Anna McDiarid   1655 11:15:48 0:35:48 1 1:04:54 9.0
10 Class 1 LASER RADIAL 185702 LSC Stuart Khaliq   1142   DNF     12.0
10 Class 1 LASER RADIAL 206490 LSC Ben McDiarmid   1142   DNF     12.0
10 Class 1 RS VISION 1022 LSC Alistair Khaliq   1128   DNS     12.0

R4 - Class 1 Fleet - 2019-03-17 at 103000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 113500
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 1 OSPREY 1367 PSC Allan Henderson   928 12:13:47 0:30:47 2 0:33:10 1.0
2 Class 1 LASER RADIAL 176705 LSC David Williams   1142 12:26:19 0:43:19 2 0:37:56 2.0
3 Class 1 DEVOTI D-ZERO 281 LSC Glenn Andrews   1029 12:22:48 0:39:48 2 0:38:41 3.0
4 Class 1 DEVOTI D-ZERO 57 LSC Matin Latimer   1029 12:23:16 0:40:16 2 0:39:08 4.0
5 Class 1 SUPERNOVA 1108 LSC Mark Edwards   1075 12:25:28 0:42:28 2 0:39:30 5.0
6 Class 1 LASER RADIAL 185702 LSC Stuart Khaliq   1142 12:29:58 0:46:58 2 0:41:08 6.0
7 Class 1 TOPPER 46699 LSC Jamie Briggs   1358 12:24:07 0:41:07 1 1:00:33 7.0
8 Class 1 LASER RADIAL 206490 LSC Ben McDiarmid   1142 12:31:06 0:48:06 1 1:24:14 8.0
9 Class 1 RS VISION 1022 LSC Alistair Khaliq   1128 12:34:13 0:51:13 1 1:30:49 9.0
10 Class 1 DEVOTI D-ZERO 306 LSC Jon Bassett   1029   DNS     10.0

R5 - Class 1 Fleet - 2019-03-31 at 104000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 103000
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 1 OSPREY 1367 PSC Allan Henderson   928 11:17:28 0:42:28 3 0:45:46 1.0
2 Class 1 DEVOTI D-ZERO 306 LSC Jon Bassett   1029 11:22:54 0:47:54 3 0:46:33 2.0
3 Class 1 DEVOTI D-ZERO 265 LSC Billy McCarlie   1029 11:25:00 0:50:00 3 0:48:35 3.0
4 Class 1 DEVOTI D-ZERO 251 LSC Stuart Moss   1029 11:27:37 0:52:37 3 0:51:08 4.0
5 Class 1 DEVOTI D-ZERO 57 LSC Matin Latimer   1029   OOD 3   4.5
6 Class 1 LASER 4.7 215531 LSC Ben McDiarmid   1207 112013 0:45:13 2 0:56:12 5.0
7 Class 1 OPTIMIST 3517 LSC Anna McDiarid   1655 11:11:45 0:36:45 1 1:06:37 6.0

R6 - Class 1 Fleet - 2019-03-31 at 112000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 112000
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 1 DEVOTI D-ZERO 265 LSC Billy McCarlie   1029 121650 0:41:50 1 0:40:39 1.0
2 Class 1 DEVOTI D-ZERO 306 LSC Jon Bassett   1029 121712 0:42:12 1 0:41:01 2.0
3 Class 1 OSPREY 1367 PSC Allan Henderson   928 121433 0:39:33 1 0:42:37 3.0
4 Class 1 DEVOTI D-ZERO 251 LSC Stuart Moss   1029 122128 0:46:28 1 0:45:09 4.0
5 Class 1 DEVOTI D-ZERO 57 LSC Matin Latimer   1029   OOD     4.5
6 Class 1 OPTIMIST 3517 LSC Anna McDiarid   1655   RET 1   8.0
6 Class 1 LASER 4.7 215531 LSC Ben McDiarmid   1207   RET 1   8.0

R7 - Class 1 Fleet - 2019-03-31 at 103000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 120500
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 1 OSPREY 1367 PSC Allan Henderson   928 132404 0:39:04 3 0:42:06 1.0
2 Class 1 DEVOTI D-ZERO 306 LSC Jon Bassett   1029 131400 0:29:00 2 0:42:16 2.0
3 Class 1 DEVOTI D-ZERO 265 LSC Billy McCarlie   1029 131450 0:29:50 2 0:43:29 3.0
4 Class 1 DEVOTI D-ZERO 251 LSC Stuart Moss   1029 131807 0:33:07 2 0:48:17 4.0
5 Class 1 DEVOTI D-ZERO 57 LSC Matin Latimer   1029   OOD 2   4.5
6 Class 1 OPTIMIST 3517 LSC Anna McDiarid   1655   DNS 2   6.0
6 Class 1 LASER 4.7 215531 LSC Ben McDiarmid   1207   DNS 2   6.0

R1 - Class 2 Fleet - 2019-03-03 at 103000

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 104500
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 2 RS 200 930 LSC Martin Faulkner Bill Forsyth 1046 11:14:16 0:29:16 2 0:27:59 1.0
2 Class 2 SOLO 5613 CCC Stuart Gibson   1143 11:17:42 0:32:42 2 0:28:37 2.0
3 Class 2 SOLO 4959 LSC Willie Todd   1143 11:24:33 0:39:33 2 0:34:36 3.0
4 Class 2 RS 200 618 LSC Ian Nicholls G Owen 1046 11:12:03 0:27:03 1 0:51:43 4.0
5 Class 2 CHERUB 3218 LSC Phil Alderson Carol Alderson 903   OOD     5.3

R2 - Class 2 Fleet - 2019-03-03 at 103000

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 114100
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 2 SOLO 5613 CCC Stuart Gibson   1143 12:15:12 0:34:12 2 0:29:55 1.0
2 Class 2 RS 200 930 LSC Martin Faulkner Bill Forsyth 1046 12:12:59 0:31:59 2 0:30:35 2.0
3 Class 2 SOLO 4959 LSC Willie Todd   1143   RET     5.0
4 Class 2 CHERUB 3218 LSC Phil Alderson Carol Alderson 903   OOD     5.3

R3 - Class 2 Fleet - 2019-03-17 at 103000

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 2 MUSTO SKIFF 52 LSC Jonno Shelley   849 11:28:30 0:43:30 3 0:51:14 1.0
2 Class 2 SOLO 5613 CCC Stuart Gibson   1143 11:27:28 0:52:28 2 1:08:51 2.0
3 Class 2 RS 200 930 LSC Martin Faulkner Bill Forsyth 1046 11:23:35 0:48:35 2 1:09:40 3.0
4 Class 2 RS 200 284 LSC Phil Aderson   1046 11:25:32 0:50:32 2 1:12:28 4.0
5 Class 2 RS 200 618 LSC Ian Nicholls G Owen 1046 11:28:15 0:53:15 2 1:16:22 5.0
6 Class 2 RS 100 8.4 209 LSC Simon Limb   1008   DNS     6.0
6 Class 2 SOLO 4959 LSC Willie Todd   1143   DNS     6.0

R4 - Class 2 Fleet - 2019-03-17 at 103000

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 114000
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 2 MUSTO SKIFF 52 LSC Jonno Shelley   849 12:12:23 0:24:23 1 0:28:43 1.0
2 Class 2 SOLO 5613 CCC Stuart Gibson   1143 12:23:13 0:35:13 1 0:30:49 2.0
3 Class 2 SOLO 4959 LSC Willie Todd   1143 12:24:06 0:36:06 1 0:31:35 3.0
4 Class 2 RS 200 930 LSC Martin Faulkner Bill Forsyth 1046 12:21:45 0:33:45 1 0:32:16 4.0
5 Class 2 RS 200 284 LSC Phil Aderson   1046 12:22:10 0:34:10 1 0:32:40 5.0
6 Class 2 RS 100 8.4 209 LSC Simon Limb   1008 12:23:02 0:35:02 1 0:34:45 6.0
7 Class 2 RS 200 618 LSC Ian Nicholls G Owen 1046 12:28:27 0:40:27 1 0:38:40 7.0

R5 - Class 2 Fleet - 2019-03-31 at 104000

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 104000
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 2 SOLO 5613 CCC Stuart Gibson   1143 112258 0:42:58 2 0:37:35 1.0
2 Class 2 RS 100 8.4 209 LSC Simon Limb   1008 112023 0:40:23 2 0:40:04 2.0
3 Class 2 RS 200 951 LSC Dan Smith Rebecca Jeffery 1046 112250 0:42:50 2 0:40:57 3.0
4 Class 2 CHERUB 3218 LSC Phil Alderson Carol Alderson 903 112004 0:40:04 2 0:44:22 4.0
5 Class 2 RS 200 447 LSC Andrew Malone Ashleigh Brown 1046 112634 0:46:34 2 0:44:31 5.0
6 Class 2 RS 200 930 LSC Martin Faulkner Bill Forsyth 1046 112721 0:47:21 2 0:45:16 6.0

R6 - Class 2 Fleet - 2019-03-31 at 112000

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 112500
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 2 RS 200 951 LSC Dan Smith Rebecca Jeffery 1046 121506 0:35:06 1 0:33:33 1.0
2 Class 2 SOLO 5613 CCC Stuart Gibson   1143 122023 0:40:23 1 0:35:20 2.0
3 Class 2 RS 200 447 LSC Andrew Malone Ashleigh Brown 1046 121945 0:39:45 1 0:38:00 3.0
4 Class 2 RS 200 930 LSC Martin Faulkner Bill Forsyth 1046 122116 0:41:16 1 0:39:27 4.0
5 Class 2 RS 100 8.4 209 LSC Simon Limb   1008 121959 0:39:59 1 0:39:40 5.0
6 Class 2 CHERUB 3218 LSC Phil Alderson Carol Alderson 903   RET     7.0

R7 - Class 2 Fleet - 2019-03-31 at 103000

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 121000
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 2 SOLO 5613 CCC Stuart Gibson   1143 132618 0:36:18 2 0:31:46 1.0
2 Class 2 RS 200 951 LSC Dan Smith Rebecca Jeffery 1046 132540 0:35:40 2 0:34:06 2.0
3 Class 2 RS 200 930 LSC Martin Faulkner Bill Forsyth 1046 132716 0:37:16 2 0:35:38 3.0
4 Class 2 RS 100 8.4 209 LSC Simon Limb   1008 132613 0:36:13 2 0:35:56 4.0
5 Class 2 CHERUB 3218 LSC Phil Alderson Carol Alderson 903 132314 0:33:14 2 0:36:48 5.0
6 Class 2 RS 200 447 LSC Andrew Malone Ashleigh Brown 1046   DNS 2   6.0

www.largssc.co.uk


Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com