event burgee venue burgee

Harken Winter Open Series 2018

Largs Sailing Club

Results are provisional as of 13.12 on 18th November

Class 1 Fleet

Sailed: 11, Discards: 3, To count: 8, Rating system: PY, Entries: 32, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 Total Nett
1st Class 1 DEVOTI D-ZERO 22 PSC Alistair McLaughlan   1029 1.0 1.0 1.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 2.0 1.0 1.0 (6.0) 3.0 2.0 84.0 12.0
2nd Class 1 DEVOTI D-ZERO 150 LSC Jon Bassett   1029 2.0 (3.0) 2.0 (4.0) 2.0 3.0 2.0 3.0 (7.0) 1.0 1.0 30.0 16.0
3rd Class 1 MOTH LOWRIDER 3029 Loch Lomond Paul Hignett   980 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 3.0 2.0 1.0 7.0 3.0 118.0 19.0
4th Class 1 DEVOTI D-ZERO 265 LSC Billy McCarlie   1029 5.0 2.0 3.0 6.0 8.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 4.0 2.0 4.0 133.0 34.0
5th Class 1 DEVOTI D-ZERO 57 LSC Martin Latimer   1029 4.0 4.0 4.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 5.0 6.0 6.0 (8.0) 5.0 5.0 113.0 39.0
6th Class 1 SUPERNOVA 1108 LSC Mark Edwards   1075 8.0 5.0 10.0 3.0 3.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 3.0 6.0 33.0 DNC 170.0 71.0
7th Class 1 RS 300 531 PSC Mark Taylor   972 3.0 7.0 7.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 9.0 4.0 6.0 201.0 102.0
8th Class 1 DEVOTI D-ZERO 233 PSC Alan Henderson   1029 6.0 8.0 5.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 6.0 9.5 4.0 (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 203.5 104.5
9th Class 1 LASER 4.7 206490 LSC Ben McDiarmid   1207 12.0 6.0 9.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 11.0 12.0 11.0 13.0 DNF (33.0 DNC) 33.0 DNC 206.0 107.0
10th Class 1 TOPPER 48085 LSC Ellise Fitzgerald   1358 7.0 9.0 8.0 2.0 5.5 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 229.5 130.5
11th Class 1 DEVOTI D-ZERO 215   Jonathan Briggs   1029 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 7.0 7.0 5.0 5.0 13.0 RET 33.0 DNC 235.0 136.0
12th Class 1 HADRON H2 105 LSC Chris Nichol   1037 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 11.0 RET 7.0 4.0 9.5 7.0 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 236.5 137.5
13th Class 1 TOPPER 47952 LSC Katie McNicol   1358 11.0 12.0 6.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 14.0 14.0 19.0 RET (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 241.0 142.0
14th Class 1 LASER RADIAL 134245 PSC Sarah Green   1142 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 5.0 4.0 20.0 OCS 11.0 8.0 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 246.0 147.0
15th Class 1 RS 100 8.4 209 LSC Simon Limb   1008 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 13.0 4.0 9.0 18.4 OOD 18.4 OOD 18.4 OOD 246.2 147.2
16th Class 1 RS 300 521 PSC Eamonn Rankin   972 14.0 13.0 13.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 12.0 19.0 OCS 12.0 (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 248.0 149.0
17th Class 1 DEVOTI D-ZERO 251 LSC Stuart Moss   1029 9.0 10.0 14.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 19.8 OOD 19.8 OOD 19.8 OOD (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 257.4 158.4
18th Class 1 LASER 4.7 1853 PSC Sam Bowyer   1207 13.0 15.0 11.0 11.0 RET (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 13.0 DNF 33.0 DNC 261.0 162.0
19th Class 1 TOPPER 48211 LSC Charlotte McNicol   1358 16.0 16.0 15.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 15.0 15.0 19.0 RET (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 261.0 162.0
20th Class 1 DEVOTI D-ZERO 148 LSC Howard Smallwood   1029 23.0 OOD 23.0 OOD 23.0 OOD (33.0 DNC) (33.0 DNC) 23.0 OOD 23.0 OOD 23.0 OOD 13.0 RET (33.0 DNC) 33.0 DNC 283.0 184.0
21st Class 1 DEVOTI D-ZERO 148A   Katie Hughes   1029 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 10.0 8.0 10.0 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 292.0 193.0
22nd Class 1 DEVOTI D-ZERO 251A LSC Ruardih Moss   1029 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 9.0 5.0 19.0 RET 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 297.0 198.0
23rd Class 1 TOPPER 43842 LSC Finlay Herrington   1358 10.0 11.0 12.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 297.0 198.0
24th Class 1 OPTIMIST 3517 LSC Anna McDiarmid   1655 15.0 14.0 16.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 25.3 OOD (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 301.3 202.3
25th Class 1 LASER 91325   Iain Wylie   1098 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 16.0 13.0 13.0 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 306.0 207.0
26th Class 1 TOPPER 46699 LSC Jamie Briggs   1358 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 2.0 8.0 33.0 DNC 307.0 208.0
27th Class 1 RS FEVA XL 2726 PSC Jamie Tennant   1240 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 7.0 5.5 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 309.5 210.5
28th Class 1 SPRINT 15 1491 LSC Hugh MacGregor   927 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 11.0 DNS 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 13.0 DNS 33.0 DNC 33.0 DNC 321.0 222.0
29th Class 1 LASER RADIAL 176705   David Williams   1142 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 8.0 19.0 RET 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 324.0 225.0
30th Class 1 LASER 159229 LSC C McCrindle   1098 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 13.0 DNF 33.0 DNC 343.0 244.0
31st Class 1 TOPPER 44784 LSC Leon Watt   1358 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 363.0 264.0
31st Class 1 LASER RADIAL 173370 LSC George McCree   1142 33.0 OOD 33.0 OOD 33.0 OOD 33.0 OOD (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 363.0 264.0

Class 2 Fleet

Sailed: 11, Discards: 3, To count: 8, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 Total Nett
1st Class 2 SOLO 4959 LSC Willie Todd   1143 1.0 1.0 1.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (5.0) 1.0 2.0 1.2 OOD 1.2 OOD 1.2 OOD 44.6 9.6
2nd Class 2 RS 200 447 LSC A. Malone A. Brown 1046 (5.0) (4.0) 4.0 2.3 OOD 2.3 OOD 3.0 3.0 (15.0 DNC) 1.0 1.0 2.0 42.6 18.6
3rd Class 2 RS 200 930 LSC Martin Faulkner Bill Forsyth 1046 2.0 2.0 2.0 6.0 RET 1.0 4.0 2.0 3.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 67.0 22.0
4th Class 2 RS 400 1294 LSC Mike Grant Alan Birse 942 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 6.0 OOD 6.0 OOD 6.0 5.0 5.0 15.0 DNC 2.0 3.0 93.0 48.0
5th Class 2 A CLASS IRL5 LSC Hugh Macgregor   684 4.0 5.0 3.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 1.0 6.0 4.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 98.0 53.0
6th Class 2 CHERUB 3218 LSC Phil Alderson Carol Alderson 903 6.0 8.0 RET 6.0 DNS (15.0 DNC) (15.0 DNC) 2.0 4.0 1.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 102.0 57.0
7th Class 2 HURRICANE 5.9 SX 458 LSC David Kent Iain Kent 695 3.0 6.0 5.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 134.0 89.0
8th Class 2 420 41791 LSC Gavin McGill Harry McGill 1111 7.0 3.0 6.0 DNS (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 136.0 91.0
9th Class 2 RS 200 284 LSC Phil Alderson Carol Alderson 1046 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 1.0 2.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 138.0 93.0
10th Class 2 RS 200 951 LSC Daniel Smith R Jeffrey 1046 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 2.0 3.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 140.0 95.0
11th Class 2 RS 200 366 LSC Charlie Nunn David Williams 1046 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 1.0 151.0 106.0
12th Class 2 MUSTO SKIFF 146 LSC Jono Shelley   849 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 4.0 OCS 15.0 DNC 15.0 DNC 154.0 109.0
13th Class 2 MERLIN-ROCKET 3376   Andy Johnstone Thomas Goodman 980 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 165.0 120.0
13th Class 2 MUSTO SKIFF 98 LSC Ian Nicholls   849 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 OOD 15.0 OOD 15.0 OOD 165.0 120.0

R1 - Class 1 Fleet - 2018-10-28 at 103000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 103000
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 1 DEVOTI D-ZERO 22 PSC Alistair McLaughlan   1029 11:01:23 0:31:23 2 0:30:30 1.0
2 Class 1 DEVOTI D-ZERO 150 LSC Jon Bassett   1029 11:02:07 0:32:07 2 0:31:13 2.0
3 Class 1 RS 300 531 PSC Mark Taylor   972 11:01:20 0:31:20 2 0:32:14 3.0
4 Class 1 DEVOTI D-ZERO 57 LSC Martin Latimer   1029 11:03:14 0:33:14 2 0:32:18 4.0
5 Class 1 DEVOTI D-ZERO 265 LSC Billy McCarlie   1029 11:03:42 0:33:42 2 0:32:45 5.0
6 Class 1 DEVOTI D-ZERO 233 PSC Alan Henderson   1029 11:03:45 0:33:45 2 0:32:48 6.0
7 Class 1 TOPPER 48085 LSC Ellise Fitzgerald   1358 11:14:44 0:44:44 2 0:32:56 7.0
8 Class 1 SUPERNOVA 1108 LSC Mark Edwards   1075 11:05:41 0:35:41 2 0:33:12 8.0
9 Class 1 DEVOTI D-ZERO 251 LSC Stuart Moss   1029 11:04:13 0:34:13 2 0:33:15 9.0
10 Class 1 TOPPER 43842 LSC Finlay Herrington   1358 11:15:37 0:45:37 2 0:33:35 10.0
11 Class 1 TOPPER 47952 LSC Katie McNicol   1358 11:15:54 0:45:54 2 0:33:48 11.0
12 Class 1 LASER 4.7 206490 LSC Ben McDiarmid   1207 11:12:36 0:42:36 2 0:35:18 12.0
13 Class 1 LASER 4.7 1853 PSC Sam Bowyer   1207 11:13:37 0:43:37 2 0:36:08 13.0
14 Class 1 RS 300 521 PSC Eamonn Rankin   972 11:05:30 0:35:30 2 0:36:31 14.0
15 Class 1 OPTIMIST 3517 LSC Anna McDiarmid   1655 11:00:55 0:30:55 1 0:37:22 15.0
16 Class 1 TOPPER 48211 LSC Charlotte McNicol   1358 10:58:48 0:28:48 1 0:42:25 16.0
17 Class 1 DEVOTI D-ZERO 148 LSC Howard Smallwood   1029   OOD     23.0
18 Class 1 LASER RADIAL 173370 LSC George McCree   1142   OOD     33.0

R2 - Class 1 Fleet - 2018-10-28 at 103000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 112500
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 1 DEVOTI D-ZERO 22 PSC Alistair McLaughlan   1029 11:59:34 0:34:34 3 0:33:36 1.0
2 Class 1 DEVOTI D-ZERO 265 LSC Billy McCarlie   1029 12:02:12 0:37:12 3 0:36:09 2.0
3 Class 1 DEVOTI D-ZERO 150 LSC Jon Bassett   1029 12:02:16 0:37:16 3 0:36:13 3.0
4 Class 1 DEVOTI D-ZERO 57 LSC Martin Latimer   1029 12:02:46 0:37:46 3 0:36:42 4.0
5 Class 1 SUPERNOVA 1108 LSC Mark Edwards   1075 12:04:51 0:39:51 3 0:37:04 5.0
6 Class 1 LASER 4.7 206490 LSC Ben McDiarmid   1207 11:55:21 0:30:21 2 0:37:43 6.0
7 Class 1 RS 300 531 PSC Mark Taylor   972 12:02:19 0:37:19 3 0:38:23 7.0
8 Class 1 DEVOTI D-ZERO 233 PSC Alan Henderson   1029 12:04:44 0:39:44 3 0:38:37 8.0
9 Class 1 TOPPER 48085 LSC Ellise Fitzgerald   1358 12:00:43 0:35:43 2 0:39:27 9.0
10 Class 1 DEVOTI D-ZERO 251 LSC Stuart Moss   1029 12:05:50 0:40:50 3 0:39:41 10.0
11 Class 1 TOPPER 43842 LSC Finlay Herrington   1358 12:01:13 0:36:13 2 0:40:00 11.0
12 Class 1 TOPPER 47952 LSC Katie McNicol   1358 12:01:25 0:36:25 2 0:40:13 12.0
13 Class 1 RS 300 521 PSC Eamonn Rankin   972 12:05:08 0:40:08 3 0:41:17 13.0
14 Class 1 OPTIMIST 3517 LSC Anna McDiarmid   1655 11:48:57 0:23:57 1 0:43:25 14.0
15 Class 1 LASER 4.7 1853 PSC Sam Bowyer   1207 12:01:04 0:36:04 2 0:44:49 15.0
16 Class 1 TOPPER 48211 LSC Charlotte McNicol   1358 12:10:21 0:45:21 2 0:50:06 16.0
17 Class 1 DEVOTI D-ZERO 148 LSC Howard Smallwood   1029   OOD     23.0
18 Class 1 LASER RADIAL 173370 LSC George McCree   1142   OOD     33.0

R3 - Class 1 Fleet - 2018-10-28 at 103000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 123000
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 1 DEVOTI D-ZERO 22 PSC Alistair McLaughlan   1029 13:08:00 0:38:00 2 0:36:56 1.0
2 Class 1 DEVOTI D-ZERO 150 LSC Jon Bassett   1029 13:08:12 0:38:12 2 0:37:07 2.0
3 Class 1 DEVOTI D-ZERO 265 LSC Billy McCarlie   1029 13:09:54 0:39:54 2 0:38:47 3.0
4 Class 1 DEVOTI D-ZERO 57 LSC Martin Latimer   1029 13:10:02 0:40:02 2 0:38:54 4.0
5 Class 1 DEVOTI D-ZERO 233 PSC Alan Henderson   1029 13:10:40 0:40:40 2 0:39:31 5.0
6 Class 1 TOPPER 47952 LSC Katie McNicol   1358 12:57:16 0:27:16 1 0:40:09 6.0
7 Class 1 RS 300 531 PSC Mark Taylor   972 13:09:14 0:39:14 2 0:40:22 7.0
8 Class 1 TOPPER 48085 LSC Ellise Fitzgerald   1358 12:58:27 0:28:27 1 0:41:54 8.0
9 Class 1 LASER 4.7 206490 LSC Ben McDiarmid   1207 12:55:35 0:25:35 1 0:42:23 9.0
10 Class 1 SUPERNOVA 1108 LSC Mark Edwards   1075 13:16:25 0:46:25 2 0:43:11 10.0
11 Class 1 LASER 4.7 1853 PSC Sam Bowyer   1207 12:56:18 0:26:18 1 0:43:35 11.0
12 Class 1 TOPPER 43842 LSC Finlay Herrington   1358 13:00:10 0:30:10 1 0:44:26 12.0
13 Class 1 RS 300 521 PSC Eamonn Rankin   972 13:14:14 0:44:14 2 0:45:30 13.0
14 Class 1 DEVOTI D-ZERO 251 LSC Stuart Moss   1029 13:19:15 0:49:15 2 0:47:52 14.0
15 Class 1 TOPPER 48211 LSC Charlotte McNicol   1358 13:08:20 0:38:20 1 0:56:27 15.0
16 Class 1 OPTIMIST 3517 LSC Anna McDiarmid   1655 13:26:51 0:56:51 1 1:08:42 16.0
17 Class 1 DEVOTI D-ZERO 148 LSC Howard Smallwood   1029   OOD     23.0
18 Class 1 LASER RADIAL 173370 LSC George McCree   1142   OOD     33.0

R4 - Class 1 Fleet - 2018-11-04 at 103000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 113500
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 1 MOTH LOWRIDER 3029 Loch Lomond Paul Hignett   980 12:07:38 0:32:38 4 0:33:18 1.0
2 Class 1 TOPPER 48085 LSC Ellise Fitzgerald   1358 12:13:07 0:38:07 3 0:37:25 2.0
3 Class 1 SUPERNOVA 1108 LSC Mark Edwards   1075 12:05:56 0:30:56 3 0:38:22 3.0
4 Class 1 DEVOTI D-ZERO 150 LSC Jon Bassett   1029 12:05:05 0:30:05 3 0:38:59 4.0
5 Class 1 LASER RADIAL 134245 PSC Sarah Green   1142 12:10:09 0:35:09 3 0:41:02 5.0
6 Class 1 DEVOTI D-ZERO 265 LSC Billy McCarlie   1029 12:07:42 0:32:42 3 0:42:22 6.0
7 Class 1 RS FEVA XL 2726 PSC Jamie Tennant   1240 12:08:35 0:33:35 2 0:54:10 7.0
8 Class 1 HADRON H2 105 LSC Chris Nichol   1037   RET     11.0
8 Class 1 LASER 4.7 1853 PSC Sam Bowyer   1207   RET     11.0
8 Class 1 SPRINT 15 1491 LSC Hugh MacGregor   927   DNS     11.0
11 Class 1 LASER RADIAL 173370 LSC George McCree   1142   OOD     33.0

R5 - Class 1 Fleet - 2018-11-04 at 103000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 122100
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 1 MOTH LOWRIDER 3029 Loch Lomond Paul Hignett   980 12:53:00 0:32:00 4 0:32:39 1.0
2 Class 1 DEVOTI D-ZERO 150 LSC Jon Bassett   1029 12:49:04 0:28:04 3 0:36:22 2.0
3 Class 1 SUPERNOVA 1108 LSC Mark Edwards   1075 12:50:32 0:29:32 3 0:36:38 3.0
4 Class 1 LASER RADIAL 134245 PSC Sarah Green   1142 12:52:40 0:31:40 3 0:36:58 4.0
5 Class 1 TOPPER 48085 LSC Ellise Fitzgerald   1358 12:46:22 0:25:22 2 0:37:22 5.5
5 Class 1 RS FEVA XL 2726 PSC Jamie Tennant   1240 12:55:45 0:34:45 3 0:37:22 5.5
7 Class 1 HADRON H2 105 LSC Chris Nichol   1037 12:50:23 0:29:23 3 0:37:47 7.0
8 Class 1 DEVOTI D-ZERO 265 LSC Billy McCarlie   1029 12:50:52 0:29:52 3 0:38:42 8.0

R6 - Class 1 Fleet - 2018-11-04 at 112000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 112000
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 1 MOTH LOWRIDER 3029 Loch Lomond Paul Hignett   980 11:27:55 0:07:55 1 0:08:05 1.0
2 Class 1 DEVOTI D-ZERO 22 PSC Alistair McLaughlan   1029 11:30:21 0:10:21 1 0:10:03 2.0
3 Class 1 DEVOTI D-ZERO 150 LSC Jon Bassett   1029 11:30:23 0:10:23 1 0:10:05 3.0
4 Class 1 HADRON H2 105 LSC Chris Nichol   1037 11:30:41 0:10:41 1 0:10:18 4.0
5 Class 1 DEVOTI D-ZERO 57 LSC Martin Latimer   1029 11:31:16 0:11:16 1 0:10:57 5.0
6 Class 1 DEVOTI D-ZERO 233 PSC Alan Henderson   1029 11:31:23 0:11:23 1 0:11:04 6.0
7 Class 1 DEVOTI D-ZERO 215   Jonathan Briggs   1029 113151 0:11:51 1 0:11:31 7.0
8 Class 1 LASER RADIAL 176705   David Williams   1142 11:33:35 0:13:35 1 0:11:54 8.0
9 Class 1 DEVOTI D-ZERO 251A LSC Ruardih Moss   1029 113242 0:12:42 1 0:12:21 9.0
10 Class 1 DEVOTI D-ZERO 148A   Katie Hughes   1029 113250 0:12:50 1 0:12:28 10.0
11 Class 1 LASER 4.7 206490 LSC Ben McDiarmid   1207 11:35:36 0:15:36 1 0:12:55 11.0
12 Class 1 RS 300 521 PSC Eamonn Rankin   972 11:33:49 0:13:49 1 0:14:13 12.0
13 Class 1 RS 100 8.4 209 LSC Simon Limb   1008 11:35:19 0:15:19 1 0:15:12 13.0
14 Class 1 TOPPER 47952 LSC Katie McNicol   1358 11:49:28 0:29:28 1 0:21:42 14.0
15 Class 1 TOPPER 48211 LSC Charlotte McNicol   1358 11:51:21 0:31:21 1 0:23:05 15.0
16 Class 1 LASER 91325   Iain Wylie   1098 11:52:06 0:32:06 1 0:29:14 16.0
17 Class 1 DEVOTI D-ZERO 251 LSC Stuart Moss   1029 11:32:42 OOD 1   19.8
18 Class 1 LASER RADIAL 134245 PSC Sarah Green   1142   OCS     20.0
19 Class 1 DEVOTI D-ZERO 148 LSC Howard Smallwood   1029   OOD     23.0
20 Class 1 OPTIMIST 3517 LSC Anna McDiarmid   1655   OOD     25.3

R7 - Class 1 Fleet - 2018-11-11 at 103000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 120500
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 1 DEVOTI D-ZERO 22 PSC Alistair McLaughlan   1029 12:35:00 0:30:00 3 0:29:09 1.0
2 Class 1 DEVOTI D-ZERO 150 LSC Jon Bassett   1029 12:35:07 0:30:07 3 0:29:16 2.0
3 Class 1 MOTH LOWRIDER 3029 Loch Lomond Paul Hignett   980 12:34:30 0:29:30 3 0:30:06 3.0
4 Class 1 RS 100 8.4 209 LSC Simon Limb   1008 12:35:37 0:30:37 3 0:30:22 4.0
5 Class 1 DEVOTI D-ZERO 251A LSC Ruardih Moss   1029 123618 0:31:18 3 0:30:25 5.0
6 Class 1 DEVOTI D-ZERO 57 LSC Martin Latimer   1029 12:36:27 0:31:27 3 0:30:34 6.0
7 Class 1 DEVOTI D-ZERO 215   Jonathan Briggs   1029 12:37:30 0:32:30 3 0:31:35 7.0
8 Class 1 DEVOTI D-ZERO 148A   Katie Hughes   1029 12:37:45 0:32:45 3 0:31:50 8.0
9 Class 1 DEVOTI D-ZERO 233 PSC Alan Henderson   1029 12:37:51 0:32:51 3 0:31:55 9.5
9 Class 1 HADRON H2 105 LSC Chris Nichol   1037 12:38:06 0:33:06 3 0:31:55 9.5
11 Class 1 LASER RADIAL 134245 PSC Sarah Green   1142 12:33:55 0:28:55 2 0:37:59 11.0
12 Class 1 LASER 4.7 206490 LSC Ben McDiarmid   1207 12:21:02 0:16:02 1 0:39:51 12.0
13 Class 1 LASER 91325   Iain Wylie   1098 12:34:39 0:29:39 2 0:40:30 13.0
14 Class 1 TOPPER 47952 LSC Katie McNicol   1358 12:41:48 0:36:48 2 0:40:39 14.0
15 Class 1 TOPPER 48211 LSC Charlotte McNicol   1358 122713 0:22:13 1 0:49:05 15.0
16 Class 1 RS 300 521 PSC Eamonn Rankin   972   OCS     19.0
16 Class 1 LASER RADIAL 176705   David Williams   1142   RET     19.0
18 Class 1 DEVOTI D-ZERO 251 LSC Stuart Moss   1029   OOD     19.8
19 Class 1 DEVOTI D-ZERO 148 LSC Howard Smallwood   1029   OOD     23.0

R8 - Class 1 Fleet - 2018-11-11 at 103000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 125000
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 1 DEVOTI D-ZERO 22 PSC Alistair McLaughlan   1029 13:32:14 0:42:14 5 0:41:03 1.0
2 Class 1 MOTH LOWRIDER 3029 Loch Lomond Paul Hignett   980 13:30:34 0:40:34 5 0:41:24 2.0
3 Class 1 DEVOTI D-ZERO 150 LSC Jon Bassett   1029 13:33:06 0:43:06 5 0:41:53 3.0
4 Class 1 DEVOTI D-ZERO 233 PSC Alan Henderson   1029 13:33:41 0:43:41 5 0:42:27 4.0
5 Class 1 DEVOTI D-ZERO 215   Jonathan Briggs   1029 13:33:57 0:43:57 5 0:42:43 5.0
6 Class 1 DEVOTI D-ZERO 57 LSC Martin Latimer   1029 13:34:51 0:44:51 5 0:43:35 6.0
7 Class 1 HADRON H2 105 LSC Chris Nichol   1037 13:35:55 0:45:55 5 0:44:17 7.0
8 Class 1 LASER RADIAL 134245 PSC Sarah Green   1142 13:30:36 0:40:36 4 0:44:26 8.0
9 Class 1 RS 100 8.4 209 LSC Simon Limb   1008 13:34:55 0:44:55 5 0:44:34 9.0
10 Class 1 DEVOTI D-ZERO 148A   Katie Hughes   1029 13:36:23 0:46:23 5 0:45:05 10.0
11 Class 1 LASER 4.7 206490 LSC Ben McDiarmid   1207 13:38:46 0:48:46 4 0:50:30 11.0
12 Class 1 RS 300 521 PSC Eamonn Rankin   972 13:29:40 0:39:40 4 0:51:01 12.0
13 Class 1 LASER 91325   Iain Wylie   1098 13:35:08 0:45:08 4 0:51:23 13.0
14 Class 1 TOPPER 47952 LSC Katie McNicol   1358   RET     19.0
14 Class 1 TOPPER 48211 LSC Charlotte McNicol   1358   RET     19.0
14 Class 1 DEVOTI D-ZERO 251A LSC Ruardih Moss   1029   RET 3   19.0
17 Class 1 DEVOTI D-ZERO 251 LSC Stuart Moss   1029   OOD     19.8
18 Class 1 DEVOTI D-ZERO 148 LSC Howard Smallwood   1029   OOD     23.0

R9 - Class 1 Fleet - 2018-11-11 at 103000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 1 MOTH LOWRIDER 3029 Loch Lomond Paul Hignett   980 10:52:54 0:17:54 1 0:18:16 1.0
2 Class 1 TOPPER 46699 LSC Jamie Briggs   1358 11:06:29 0:31:29 1 0:23:11 2.0
3 Class 1 SUPERNOVA 1108 LSC Mark Edwards   1075 11:01:43 0:26:43 1 0:24:51 3.0
4 Class 1 DEVOTI D-ZERO 265 LSC Billy McCarlie   1029 11:02:00 0:27:00 1 0:26:14 4.0
5 Class 1 DEVOTI D-ZERO 215   Jonathan Briggs   1029 11:02:06 0:27:06 1 0:26:20 5.0
6 Class 1 DEVOTI D-ZERO 22 PSC Alistair McLaughlan   1029 11:02:07 0:27:07 1 0:26:21 6.0
7 Class 1 DEVOTI D-ZERO 150 LSC Jon Bassett   1029 11:03:03 0:28:03 1 0:27:16 7.0
8 Class 1 DEVOTI D-ZERO 57 LSC Martin Latimer   1029 11:07:58 0:32:58 1 0:32:02 8.0
9 Class 1 RS 300 531 PSC Mark Taylor   972 11:11:45 0:36:45 1 0:37:49 9.0
10 Class 1 LASER 4.7 206490 LSC Ben McDiarmid   1207   DNF     13.0
10 Class 1 DEVOTI D-ZERO 148 LSC Howard Smallwood   1029   RET     13.0
10 Class 1 SPRINT 15 1491 LSC Hugh MacGregor   927   DNS     13.0
13 Class 1 RS 100 8.4 209 LSC Simon Limb   1008   OOD     18.4

R10 - Class 1 Fleet - 2018-11-18 at 103000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 115200
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 1 DEVOTI D-ZERO 150 LSC Jon Bassett   1029 12:14:37 0:22:37 2 0:21:59 1.0
2 Class 1 DEVOTI D-ZERO 265 LSC Billy McCarlie   1029 12:15:49 0:23:49 2 0:23:09 2.0
3 Class 1 DEVOTI D-ZERO 22 PSC Alistair McLaughlan   1029 12:15:55 0:23:55 2 0:23:15 3.0
4 Class 1 RS 300 531 PSC Mark Taylor   972 12:15:33 0:23:33 2 0:24:14 4.0
5 Class 1 DEVOTI D-ZERO 57 LSC Martin Latimer   1029 12:21:09 0:29:09 2 0:28:20 5.0
6 Class 1 SUPERNOVA 1108 LSC Mark Edwards   1075 12:23:52 0:31:52 2 0:29:39 6.0
7 Class 1 MOTH LOWRIDER 3029 Loch Lomond Paul Hignett   980 12:22:33 0:30:33 2 0:31:10 7.0
8 Class 1 TOPPER 46699 LSC Jamie Briggs   1358 12:13:35 0:21:35 1 0:31:47 8.0
9 Class 1 DEVOTI D-ZERO 215   Jonathan Briggs   1029   RET     13.0
9 Class 1 LASER 4.7 1853 PSC Sam Bowyer   1207   DNF     13.0
9 Class 1 LASER 159229 LSC C McCrindle   1098   DNF     13.0
12 Class 1 RS 100 8.4 209 LSC Simon Limb   1008   OOD     18.4

R11 - Class 1 Fleet - 2018-11-18 at 103000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 123200
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 1 DEVOTI D-ZERO 150 LSC Jon Bassett   1029 12:55:23 0:23:23 2 0:22:43 1.0
2 Class 1 DEVOTI D-ZERO 22 PSC Alistair McLaughlan   1029 12:55:49 0:23:49 2 0:23:09 2.0
3 Class 1 MOTH LOWRIDER 3029 Loch Lomond Paul Hignett   980 12:55:13 0:23:13 2 0:23:41 3.0
4 Class 1 DEVOTI D-ZERO 265 LSC Billy McCarlie   1029 12:58:13 0:26:13 2 0:25:29 4.0
5 Class 1 DEVOTI D-ZERO 57 LSC Martin Latimer   1029 12:59:19 0:27:19 2 0:26:33 5.0
6 Class 1 RS 300 531 PSC Mark Taylor   972 12:57:55 0:25:55 2 0:26:40 6.0
7 Class 1 RS 100 8.4 209 LSC Simon Limb   1008   OOD     18.4

R1 - Class 2 Fleet - 2018-10-28 at 103000

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 2 SOLO 4959 LSC Willie Todd   1143 11:02:23 0:27:23 1 0:47:55 1.0
2 Class 2 RS 200 930 LSC Martin Faulkner Bill Forsyth 1046 11:01.21 0:26:00 1 0:49:43 2.0
3 Class 2 HURRICANE 5.9 SX 458 LSC David Kent Iain Kent 695 11:10:21 0:35:21 2 0:50:52 3.0
4 Class 2 A CLASS IRL5 LSC Hugh Macgregor   684 11:11:11 0:36:11 2 0:52:54 4.0
5 Class 2 RS 200 447 LSC A. Malone A. Brown 1046 11:03:48 0:28:48 1 0:55:04 5.0
6 Class 2 CHERUB 3218 LSC Phil Alderson Carol Alderson 903 11:01:50 0:26:50 1 0:59:26 6.0
7 Class 2 420 41791 LSC Gavin McGill Harry McGill 1111 11:04:53 0:34:53 1 1:02:48 7.0

R2 - Class 2 Fleet - 2018-10-28 at 103000

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 113000
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 2 SOLO 4959 LSC Willie Todd   1143 12:08:22 0:38:22 2 0:50:21 1.0
2 Class 2 RS 200 930 LSC Martin Faulkner Bill Forsyth 1046 12:05:35 0:35:35 2 0:51:02 2.0
3 Class 2 420 41791 LSC Gavin McGill Harry McGill 1111 12:09:48 0:39:48 2 0:53:44 3.0
4 Class 2 RS 200 447 LSC A. Malone A. Brown 1046 12:07:40 0:37:40 2 0:54:01 4.0
5 Class 2 A CLASS IRL5 LSC Hugh Macgregor   684 12:08:49 0:38:49 3 0:56:45 5.0
6 Class 2 HURRICANE 5.9 SX 458 LSC David Kent Iain Kent 695 12:09:29 0:39:29 3 0:56:49 6.0
7 Class 2 CHERUB 3218 LSC Phil Alderson Carol Alderson 903   RET     8.0

R3 - Class 2 Fleet - 2018-10-28 at 103000

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 123500
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 2 SOLO 4959 LSC Willie Todd   1143 13:23:35 0:48:35 2 0:42:30 1.0
2 Class 2 RS 200 930 LSC Martin Faulkner Bill Forsyth 1046 13:20:27 0:45:27 2 0:43:27 2.0
3 Class 2 A CLASS IRL5 LSC Hugh Macgregor   684 13:05:48 0:30:48 2 0:45:02 3.0
4 Class 2 RS 200 447 LSC A. Malone A. Brown 1046 13:23:11 0:48:11 2 0:46:04 4.0
5 Class 2 HURRICANE 5.9 SX 458 LSC David Kent Iain Kent 695 13:08:45 0:33:45 2 0:48:34 5.0
6 Class 2 CHERUB 3218 LSC Phil Alderson Carol Alderson 903   DNS     6.0
6 Class 2 420 41791 LSC Gavin McGill Harry McGill 1111   DNS     6.0

R4 - Class 2 Fleet - 2018-11-04 at 103000

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 114000
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 2 RS 200 284 LSC Phil Alderson Carol Alderson 1046 12:07:07 0:27:07 3 0:25:55 1.0
2 Class 2 RS 200 951 LSC Daniel Smith R Jeffrey 1046 12:10:50 0:30:50 3 0:29:29 2.0
3 Class 2 RS 200 447 LSC A. Malone A. Brown 1046   OOD     2.3
4 Class 2 RS 200 930 LSC Martin Faulkner Bill Forsyth 1046   RET     6.0
4 Class 2 RS 400 1294 LSC Mike Grant Alan Birse 942   OOD     6.0

R5 - Class 2 Fleet - 2018-11-04 at 103000

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 122600
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 2 RS 200 930 LSC Martin Faulkner Bill Forsyth 1046 12:54:33 0:28:33 3 0:27:18 1.0
2 Class 2 RS 200 284 LSC Phil Alderson Carol Alderson 1046 12:54:54 0:28:54 3 0:27:38 2.0
3 Class 2 RS 200 447 LSC A. Malone A. Brown 1046   OOD 3   2.3
4 Class 2 RS 200 951 LSC Daniel Smith R Jeffrey 1046 12:54:57 0:28:57 3 0:27:41 3.0
5 Class 2 RS 400 1294 LSC Mike Grant Alan Birse 942   OOD 3   6.0

R6 - Class 2 Fleet - 2018-11-04 at 112000

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 112500
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 2 A CLASS IRL5 LSC Hugh Macgregor   684 113246 0:07:46 1 0:11:21 1.0
2 Class 2 CHERUB 3218 LSC Phil Alderson Carol Alderson 903 11:37:52 0:12:52 1 0:14:15 2.0
3 Class 2 RS 200 447 LSC A. Malone A. Brown 1046 11:44:30 0:19:30 1 0:18:39 3.0
4 Class 2 RS 200 930 LSC Martin Faulkner Bill Forsyth 1046 11:45:05 0:20:05 1 0:19:12 4.0
5 Class 2 SOLO 4959 LSC Willie Todd   1143 114715 0:22:15 1 0:19:28 5.0
6 Class 2 RS 400 1294 LSC Mike Grant Alan Birse 942 11:44:19 0:19:19 1 0:20:30 6.0

R7 - Class 2 Fleet - 2018-11-11 at 103000

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 121000
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 2 SOLO 4959 LSC Willie Todd   1143 12:43:24 0:33:24 2 0:29:13 1.0
2 Class 2 RS 200 930 LSC Martin Faulkner Bill Forsyth 1046 12:42:10 0:32:10 2 0:30:45 2.0
3 Class 2 RS 200 447 LSC A. Malone A. Brown 1046 12:42:36 0:32:36 2 0:31:10 3.0
4 Class 2 CHERUB 3218 LSC Phil Alderson Carol Alderson 903 12:39:28 0:29:28 2 0:32:38 4.0
5 Class 2 RS 400 1294 LSC Mike Grant Alan Birse 942 12:42:22 0:32:22 2 0:34:22 5.0
6 Class 2 A CLASS IRL5 LSC Hugh Macgregor   684 12:34:10 0:24:10 2 0:35:20 6.0

R8 - Class 2 Fleet - 2018-11-11 at 103000

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 125500
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 2 CHERUB 3218 LSC Phil Alderson Carol Alderson 903 13:29:08 0:34:08 3 0:50:24 1.0
2 Class 2 SOLO 4959 LSC Willie Todd   1143 13:39:16 0:44:16 3 0:51:38 2.0
3 Class 2 RS 200 930 LSC Martin Faulkner Bill Forsyth 1046 13:36:40 0:41:40 3 0:53:07 3.0
4 Class 2 A CLASS IRL5 LSC Hugh Macgregor   684 13:31:32 0:36:32 4 0:53:25 4.0
5 Class 2 RS 400 1294 LSC Mike Grant Alan Birse 942 13:37:10 0:42:10 3 0:59:41 5.0

R9 - Class 2 Fleet - 2018-11-11 at 103000

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 104000
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 2 RS 200 447 LSC A. Malone A. Brown 1046 11:27:22 0:47:22 1 0:45:17 1.0
2 Class 2 SOLO 4959 LSC Willie Todd   1143   OOD     1.2
3 Class 2 MUSTO SKIFF 146 LSC Jono Shelley   849   OCS     4.0
4 Class 2 MUSTO SKIFF 98 LSC Ian Nicholls   849   OOD     15.0

R10 - Class 2 Fleet - 2018-11-18 at 103000

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 105700
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 2 RS 200 447 LSC A. Malone A. Brown 1046 12:14:16 1:17:16 1 1:13:52 1.0
2 Class 2 SOLO 4959 LSC Willie Todd   1143   OOD     1.2
3 Class 2 RS 400 1294 LSC Mike Grant Alan Birse 942 12:14:25 1:17:25 1 1:22:11 2.0
4 Class 2 MUSTO SKIFF 98 LSC Ian Nicholls   849   OOD     15.0

R11 - Class 2 Fleet - 2018-11-18 at 103000

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 123700
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 2 RS 200 366 LSC Charlie Nunn David Williams 1046 12:55:33 0:18:33 1 0:17:44 1.0
2 Class 2 SOLO 4959 LSC Willie Todd   1143   OOD     1.2
3 Class 2 RS 200 447 LSC A. Malone A. Brown 1046 12:58:58 0:21:58 1 0:21:00 2.0
4 Class 2 RS 400 1294 LSC Mike Grant Alan Birse 942 13:02:56 0:25:56 1 0:27:32 3.0
5 Class 2 MUSTO SKIFF 98 LSC Ian Nicholls   849   OOD     15.0

www.largssc.co.uk


Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com