event burgee venue burgee

Harken Winter Open Series 2018

Largs Sailing Club

Results are final as of 12.40 on 2nd December

Class 1 Fleet

Sailed: 13, Discards: 6, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 36, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 Total Nett
1st Class 1 DEVOTI D-ZERO 22 PSC Alistair McLaughlan   1029 1.0 1.0 1.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (2.0) 1.0 1.0 (6.0) (3.0) 2.0 (37.0 DNC) 2.0 131.0 9.0
2nd Class 1 MOTH LOWRIDER 3029 Loch Lomond Paul Hignett   980 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 (3.0) 2.0 1.0 (7.0) 3.0 (37.0 DNC) 3.0 170.0 12.0
3rd Class 1 DEVOTI D-ZERO 150 LSC Jon Bassett   1029 2.0 (3.0) 2.0 (4.0) 2.0 (3.0) 2.0 3.0 (7.0) 1.0 1.0 (8.0 RET) (5.0) 43.0 13.0
4th Class 1 DEVOTI D-ZERO 265 LSC Billy McCarlie   1029 (5.0) 2.0 3.0 (6.0) (8.0) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 4.0 2.0 4.0 1.0 4.0 150.0 20.0
5th Class 1 DEVOTI D-ZERO 57 LSC Martin Latimer   1029 4.0 4.0 4.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 5.0 (6.0) 6.0 (8.0) 5.0 5.0 (8.0 RET) (7.0) 136.0 33.0
6th Class 1 SUPERNOVA 1108 LSC Mark Edwards   1075 8.0 5.0 (10.0) 3.0 3.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 3.0 6.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 10.0 233.0 38.0
7th Class 1 RS 300 531 PSC Mark Taylor   972 3.0 7.0 7.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 9.0 4.0 6.0 (37.0 DNC) 8.0 266.0 44.0
8th Class 1 DEVOTI D-ZERO 233 PSC Alan Henderson   1029 6.0 8.0 5.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 6.0 9.5 4.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 12.0 272.5 50.5
9th Class 1 RS 100 8.4 209 LSC Simon Limb   1008 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 13.0 4.0 9.0 8.8 OOD 8.8 OOD 8.8 OOD (37.0 DNC) 9.0 283.4 61.4
10th Class 1 HADRON H2 105 LSC Chris Nichol   1037 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 11.0 RET 7.0 4.0 9.5 7.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 8.0 RET 21.0 RET 289.5 67.5
11th Class 1 LASER 4.7 206490 LSC Ben McDiarmid   1207 12.0 6.0 9.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 11.0 12.0 11.0 (13.0 DNF) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 8.0 RET (21.0 DNF) 251.0 69.0
12th Class 1 LASER RADIAL 134245 PSC Sarah Green   1142 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 5.0 4.0 20.0 OCS 11.0 8.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 8.0 RET 37.0 DNC 315.0 93.0
13th Class 1 RS 300 521 PSC Eamonn Rankin   972 14.0 13.0 13.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 12.0 18.0 OCS 12.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 11.0 315.0 93.0
14th Class 1 TOPPER 47952 LSC Katie McNicol   1358 11.0 12.0 6.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 14.0 14.0 18.0 RET (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 21.0 DNF 318.0 96.0
15th Class 1 TOPPER 48085 LSC Ellise Fitzgerald   1358 7.0 9.0 8.0 2.0 5.5 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 327.5 105.5
16th Class 1 DEVOTI D-ZERO 215   Jonathan Briggs   1029 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 7.0 7.0 5.0 5.0 13.0 RET (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 333.0 111.0
17th Class 1 TOPPER 48211 LSC Charlotte McNicol   1358 16.0 16.0 15.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 15.0 15.0 18.0 RET (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 21.0 DNF 338.0 116.0
18th Class 1 DEVOTI D-ZERO 251 LSC Stuart Moss   1029 9.0 10.0 14.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 17.5 OOD 17.5 OOD 17.5 OOD (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 344.5 122.5
19th Class 1 LASER 4.7 1853 PSC Sam Bowyer   1207 13.0 15.0 11.0 11.0 RET (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 13.0 DNF (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 359.0 137.0
20th Class 1 TOPPER 43842 LSC Finlay Herrington   1358 10.0 11.0 12.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 13.0 379.0 157.0
21st Class 1 OPTIMIST 3517 LSC Anna McDiarmid   1655 15.0 14.0 16.0 (37.0 DNC) (37.0 DNC) 23.3 OOD (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 21.0 DNF 385.3 163.3
22nd Class 1 DEVOTI D-ZERO 148A   Katie Hughes   1029 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 10.0 8.0 10.0 (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 398.0 176.0
23rd Class 1 DEVOTI D-ZERO 251A LSC Ruardih Moss   1029 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 9.0 5.0 18.0 RET (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 402.0 180.0
24th Class 1 LASER 91325   Iain Wylie   1098 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 16.0 13.0 13.0 (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 412.0 190.0
25th Class 1 OK 14 Aberdeen and Stonehaven Karen Robertson   1104 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 8.0 RET 1.0 416.0 194.0
26th Class 1 TOPPER 46699 LSC Jamie Briggs   1358 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 2.0 8.0 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 417.0 195.0
27th Class 1 RS FEVA XL 2726 PSC Jamie Tennant   1240 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 7.0 5.5 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 419.5 197.5
28th Class 1 DEVOTI D-ZERO 148 LSC Howard Smallwood   1029 29.0 OOD 29.0 OOD 29.0 OOD (37.0 DNC) (37.0 DNC) 29.0 OOD (37.0 DNC) (37.0 DNC) 13.0 RET (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 425.0 203.0
29th Class 1 SPRINT 15 1491 LSC Hugh MacGregor   927 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 11.0 DNS (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 13.0 DNS 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 431.0 209.0
30th Class 1 LASER RADIAL 176705   David Williams   1142 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 8.0 18.0 RET (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 433.0 211.0
31st Class 1 DEVOTI D-ZERO 148B LSC Bill Forsyth   1029 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 6.0 450.0 228.0
32nd Class 1 LASER 159229 LSC C McCrindle   1098 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 13.0 DNF 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 457.0 235.0
33rd Class 1 TOPPER 44435 LSC Fraser Lawrie   1358 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 21.0 DNF 465.0 243.0
33rd Class 1 OPTIMIST 5687 LSC Ruari Herrington   1655 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 21.0 DNF 465.0 243.0
35th Class 1 TOPPER 44784 LSC Leon Watt   1358 (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 481.0 259.0
35th Class 1 LASER RADIAL 173370 LSC George McCree   1142 37.0 OOD 37.0 OOD 37.0 OOD 37.0 OOD (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) (37.0 DNC) 37.0 DNC 37.0 DNC 37.0 DNC 481.0 259.0

Class 2 Fleet

Sailed: 13, Discards: 6, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 Total Nett
1st Class 2 SOLO 4959 LSC Willie Todd   1143 1.0 1.0 1.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (5.0) 1.0 (2.0) 1.0 OOD 1.0 OOD 1.0 OOD (2.0) (15.0 DNC) 61.0 7.0
2nd Class 2 RS 200 447 LSC A. Malone A. Brown 1046 (5.0) (4.0) (4.0) 2.0 OOD 2.0 OOD 3.0 3.0 (15.0 DNC) 1.0 1.0 2.0 (15.0 DNC) (5.0 DNS) 62.0 14.0
3rd Class 2 RS 200 930 LSC Martin Faulkner Bill Forsyth 1046 2.0 2.0 2.0 (6.0 RET) 1.0 (4.0) 2.0 3.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 2.0 84.0 14.0
4th Class 2 A CLASS IRL5 LSC Hugh Macgregor   684 4.0 5.0 3.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 1.0 6.0 4.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 1.0 114.0 24.0
5th Class 2 RS 400 1294 LSC Mike Grant Alan Birse 942 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 3.8 OOD 3.8 OOD (6.0) 5.0 5.0 (15.0 DNC) 2.0 3.0 (15.0 DNC) 3.8 OOD 107.4 26.4
6th Class 2 CHERUB 3218 LSC Phil Alderson Carol Alderson 903 6.0 8.0 RET 6.0 DNS (15.0 DNC) (15.0 DNC) 2.0 4.0 1.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 3.0 120.0 30.0
7th Class 2 RS 200 284 LSC Phil Alderson Carol Alderson 1046 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 1.0 2.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 1.0 15.0 DNC 154.0 64.0
8th Class 2 HURRICANE 5.9 SX 458 LSC David Kent Iain Kent 695 3.0 6.0 5.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 164.0 74.0
9th Class 2 420 41791 LSC Gavin McGill Harry McGill 1111 7.0 3.0 6.0 DNS (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 166.0 76.0
10th Class 2 RS 200 951 LSC Daniel Smith R Jeffrey 1046 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 2.0 3.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 170.0 80.0
11th Class 2 RS 200 366 LSC Charlie Nunn David Williams 1046 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 1.0 15.0 DNC 15.0 DNC 181.0 91.0
12th Class 2 MUSTO SKIFF 146 LSC Jono Shelley   849 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 4.0 OCS 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 184.0 94.0
13th Class 2 MERLIN-ROCKET 3376   Andy Johnstone Thomas Goodman 980 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 195.0 105.0
13th Class 2 MUSTO SKIFF 98 LSC Ian Nicholls   849 (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 OOD 15.0 OOD 15.0 OOD 15.0 DNC 15.0 DNC 195.0 105.0

R1 - Class 1 Fleet - 2018-10-28 at 103000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 103000
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 1 DEVOTI D-ZERO 22 PSC Alistair McLaughlan   1029 11:01:23 0:31:23 2 0:30:30 1.0
2 Class 1 DEVOTI D-ZERO 150 LSC Jon Bassett   1029 11:02:07 0:32:07 2 0:31:13 2.0
3 Class 1 RS 300 531 PSC Mark Taylor   972 11:01:20 0:31:20 2 0:32:14 3.0
4 Class 1 DEVOTI D-ZERO 57 LSC Martin Latimer   1029 11:03:14 0:33:14 2 0:32:18 4.0
5 Class 1 DEVOTI D-ZERO 265 LSC Billy McCarlie   1029 11:03:42 0:33:42 2 0:32:45 5.0
6 Class 1 DEVOTI D-ZERO 233 PSC Alan Henderson   1029 11:03:45 0:33:45 2 0:32:48 6.0
7 Class 1 TOPPER 48085 LSC Ellise Fitzgerald   1358 11:14:44 0:44:44 2 0:32:56 7.0
8 Class 1 SUPERNOVA 1108 LSC Mark Edwards   1075 11:05:41 0:35:41 2 0:33:12 8.0
9 Class 1 DEVOTI D-ZERO 251 LSC Stuart Moss   1029 11:04:13 0:34:13 2 0:33:15 9.0
10 Class 1 TOPPER 43842 LSC Finlay Herrington   1358 11:15:37 0:45:37 2 0:33:35 10.0
11 Class 1 TOPPER 47952 LSC Katie McNicol   1358 11:15:54 0:45:54 2 0:33:48 11.0
12 Class 1 LASER 4.7 206490 LSC Ben McDiarmid   1207 11:12:36 0:42:36 2 0:35:18 12.0
13 Class 1 LASER 4.7 1853 PSC Sam Bowyer   1207 11:13:37 0:43:37 2 0:36:08 13.0
14 Class 1 RS 300 521 PSC Eamonn Rankin   972 11:05:30 0:35:30 2 0:36:31 14.0
15 Class 1 OPTIMIST 3517 LSC Anna McDiarmid   1655 11:00:55 0:30:55 1 0:37:22 15.0
16 Class 1 TOPPER 48211 LSC Charlotte McNicol   1358 10:58:48 0:28:48 1 0:42:25 16.0
17 Class 1 DEVOTI D-ZERO 148 LSC Howard Smallwood   1029   OOD     29.0
18 Class 1 LASER RADIAL 173370 LSC George McCree   1142   OOD     37.0

R2 - Class 1 Fleet - 2018-10-28 at 103000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 112500
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 1 DEVOTI D-ZERO 22 PSC Alistair McLaughlan   1029 11:59:34 0:34:34 3 0:33:36 1.0
2 Class 1 DEVOTI D-ZERO 265 LSC Billy McCarlie   1029 12:02:12 0:37:12 3 0:36:09 2.0
3 Class 1 DEVOTI D-ZERO 150 LSC Jon Bassett   1029 12:02:16 0:37:16 3 0:36:13 3.0
4 Class 1 DEVOTI D-ZERO 57 LSC Martin Latimer   1029 12:02:46 0:37:46 3 0:36:42 4.0
5 Class 1 SUPERNOVA 1108 LSC Mark Edwards   1075 12:04:51 0:39:51 3 0:37:04 5.0
6 Class 1 LASER 4.7 206490 LSC Ben McDiarmid   1207 11:55:21 0:30:21 2 0:37:43 6.0
7 Class 1 RS 300 531 PSC Mark Taylor   972 12:02:19 0:37:19 3 0:38:23 7.0
8 Class 1 DEVOTI D-ZERO 233 PSC Alan Henderson   1029 12:04:44 0:39:44 3 0:38:37 8.0
9 Class 1 TOPPER 48085 LSC Ellise Fitzgerald   1358 12:00:43 0:35:43 2 0:39:27 9.0
10 Class 1 DEVOTI D-ZERO 251 LSC Stuart Moss   1029 12:05:50 0:40:50 3 0:39:41 10.0
11 Class 1 TOPPER 43842 LSC Finlay Herrington   1358 12:01:13 0:36:13 2 0:40:00 11.0
12 Class 1 TOPPER 47952 LSC Katie McNicol   1358 12:01:25 0:36:25 2 0:40:13 12.0
13 Class 1 RS 300 521 PSC Eamonn Rankin   972 12:05:08 0:40:08 3 0:41:17 13.0
14 Class 1 OPTIMIST 3517 LSC Anna McDiarmid   1655 11:48:57 0:23:57 1 0:43:25 14.0
15 Class 1 LASER 4.7 1853 PSC Sam Bowyer   1207 12:01:04 0:36:04 2 0:44:49 15.0
16 Class 1 TOPPER 48211 LSC Charlotte McNicol   1358 12:10:21 0:45:21 2 0:50:06 16.0
17 Class 1 DEVOTI D-ZERO 148 LSC Howard Smallwood   1029   OOD     29.0
18 Class 1 LASER RADIAL 173370 LSC George McCree   1142   OOD     37.0

R3 - Class 1 Fleet - 2018-10-28 at 103000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 123000
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 1 DEVOTI D-ZERO 22 PSC Alistair McLaughlan   1029 13:08:00 0:38:00 2 0:36:56 1.0
2 Class 1 DEVOTI D-ZERO 150 LSC Jon Bassett   1029 13:08:12 0:38:12 2 0:37:07 2.0
3 Class 1 DEVOTI D-ZERO 265 LSC Billy McCarlie   1029 13:09:54 0:39:54 2 0:38:47 3.0
4 Class 1 DEVOTI D-ZERO 57 LSC Martin Latimer   1029 13:10:02 0:40:02 2 0:38:54 4.0
5 Class 1 DEVOTI D-ZERO 233 PSC Alan Henderson   1029 13:10:40 0:40:40 2 0:39:31 5.0
6 Class 1 TOPPER 47952 LSC Katie McNicol   1358 12:57:16 0:27:16 1 0:40:09 6.0
7 Class 1 RS 300 531 PSC Mark Taylor   972 13:09:14 0:39:14 2 0:40:22 7.0
8 Class 1 TOPPER 48085 LSC Ellise Fitzgerald   1358 12:58:27 0:28:27 1 0:41:54 8.0
9 Class 1 LASER 4.7 206490 LSC Ben McDiarmid   1207 12:55:35 0:25:35 1 0:42:23 9.0
10 Class 1 SUPERNOVA 1108 LSC Mark Edwards   1075 13:16:25 0:46:25 2 0:43:11 10.0
11 Class 1 LASER 4.7 1853 PSC Sam Bowyer   1207 12:56:18 0:26:18 1 0:43:35 11.0
12 Class 1 TOPPER 43842 LSC Finlay Herrington   1358 13:00:10 0:30:10 1 0:44:26 12.0
13 Class 1 RS 300 521 PSC Eamonn Rankin   972 13:14:14 0:44:14 2 0:45:30 13.0
14 Class 1 DEVOTI D-ZERO 251 LSC Stuart Moss   1029 13:19:15 0:49:15 2 0:47:52 14.0
15 Class 1 TOPPER 48211 LSC Charlotte McNicol   1358 13:08:20 0:38:20 1 0:56:27 15.0
16 Class 1 OPTIMIST 3517 LSC Anna McDiarmid   1655 13:26:51 0:56:51 1 1:08:42 16.0
17 Class 1 DEVOTI D-ZERO 148 LSC Howard Smallwood   1029   OOD     29.0
18 Class 1 LASER RADIAL 173370 LSC George McCree   1142   OOD     37.0

R4 - Class 1 Fleet - 2018-11-04 at 103000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 113500
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 1 MOTH LOWRIDER 3029 Loch Lomond Paul Hignett   980 12:07:38 0:32:38 4 0:33:18 1.0
2 Class 1 TOPPER 48085 LSC Ellise Fitzgerald   1358 12:13:07 0:38:07 3 0:37:25 2.0
3 Class 1 SUPERNOVA 1108 LSC Mark Edwards   1075 12:05:56 0:30:56 3 0:38:22 3.0
4 Class 1 DEVOTI D-ZERO 150 LSC Jon Bassett   1029 12:05:05 0:30:05 3 0:38:59 4.0
5 Class 1 LASER RADIAL 134245 PSC Sarah Green   1142 12:10:09 0:35:09 3 0:41:02 5.0
6 Class 1 DEVOTI D-ZERO 265 LSC Billy McCarlie   1029 12:07:42 0:32:42 3 0:42:22 6.0
7 Class 1 RS FEVA XL 2726 PSC Jamie Tennant   1240 12:08:35 0:33:35 2 0:54:10 7.0
8 Class 1 HADRON H2 105 LSC Chris Nichol   1037   RET     11.0
8 Class 1 LASER 4.7 1853 PSC Sam Bowyer   1207   RET     11.0
8 Class 1 SPRINT 15 1491 LSC Hugh MacGregor   927   DNS     11.0
11 Class 1 LASER RADIAL 173370 LSC George McCree   1142   OOD     37.0

R5 - Class 1 Fleet - 2018-11-04 at 103000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 122100
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 1 MOTH LOWRIDER 3029 Loch Lomond Paul Hignett   980 12:53:00 0:32:00 4 0:32:39 1.0
2 Class 1 DEVOTI D-ZERO 150 LSC Jon Bassett   1029 12:49:04 0:28:04 3 0:36:22 2.0
3 Class 1 SUPERNOVA 1108 LSC Mark Edwards   1075 12:50:32 0:29:32 3 0:36:38 3.0
4 Class 1 LASER RADIAL 134245 PSC Sarah Green   1142 12:52:40 0:31:40 3 0:36:58 4.0
5 Class 1 TOPPER 48085 LSC Ellise Fitzgerald   1358 12:46:22 0:25:22 2 0:37:22 5.5
5 Class 1 RS FEVA XL 2726 PSC Jamie Tennant   1240 12:55:45 0:34:45 3 0:37:22 5.5
7 Class 1 HADRON H2 105 LSC Chris Nichol   1037 12:50:23 0:29:23 3 0:37:47 7.0
8 Class 1 DEVOTI D-ZERO 265 LSC Billy McCarlie   1029 12:50:52 0:29:52 3 0:38:42 8.0

R6 - Class 1 Fleet - 2018-11-04 at 112000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 112000
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 1 MOTH LOWRIDER 3029 Loch Lomond Paul Hignett   980 11:27:55 0:07:55 1 0:08:05 1.0
2 Class 1 DEVOTI D-ZERO 22 PSC Alistair McLaughlan   1029 11:30:21 0:10:21 1 0:10:03 2.0
3 Class 1 DEVOTI D-ZERO 150 LSC Jon Bassett   1029 11:30:23 0:10:23 1 0:10:05 3.0
4 Class 1 HADRON H2 105 LSC Chris Nichol   1037 11:30:41 0:10:41 1 0:10:18 4.0
5 Class 1 DEVOTI D-ZERO 57 LSC Martin Latimer   1029 11:31:16 0:11:16 1 0:10:57 5.0
6 Class 1 DEVOTI D-ZERO 233 PSC Alan Henderson   1029 11:31:23 0:11:23 1 0:11:04 6.0
7 Class 1 DEVOTI D-ZERO 215   Jonathan Briggs   1029 113151 0:11:51 1 0:11:31 7.0
8 Class 1 LASER RADIAL 176705   David Williams   1142 11:33:35 0:13:35 1 0:11:54 8.0
9 Class 1 DEVOTI D-ZERO 251A LSC Ruardih Moss   1029 113242 0:12:42 1 0:12:21 9.0
10 Class 1 DEVOTI D-ZERO 148A   Katie Hughes   1029 113250 0:12:50 1 0:12:28 10.0
11 Class 1 LASER 4.7 206490 LSC Ben McDiarmid   1207 11:35:36 0:15:36 1 0:12:55 11.0
12 Class 1 RS 300 521 PSC Eamonn Rankin   972 11:33:49 0:13:49 1 0:14:13 12.0
13 Class 1 RS 100 8.4 209 LSC Simon Limb   1008 11:35:19 0:15:19 1 0:15:12 13.0
14 Class 1 TOPPER 47952 LSC Katie McNicol   1358 11:49:28 0:29:28 1 0:21:42 14.0
15 Class 1 TOPPER 48211 LSC Charlotte McNicol   1358 11:51:21 0:31:21 1 0:23:05 15.0
16 Class 1 LASER 91325   Iain Wylie   1098 11:52:06 0:32:06 1 0:29:14 16.0
17 Class 1 DEVOTI D-ZERO 251 LSC Stuart Moss   1029 11:32:42 OOD 1   17.5
18 Class 1 LASER RADIAL 134245 PSC Sarah Green   1142   OCS     20.0
19 Class 1 OPTIMIST 3517 LSC Anna McDiarmid   1655   OOD     23.3
20 Class 1 DEVOTI D-ZERO 148 LSC Howard Smallwood   1029   OOD     29.0

R7 - Class 1 Fleet - 2018-11-11 at 103000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 120500
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 1 DEVOTI D-ZERO 22 PSC Alistair McLaughlan   1029 12:35:00 0:30:00 3 0:29:09 1.0
2 Class 1 DEVOTI D-ZERO 150 LSC Jon Bassett   1029 12:35:07 0:30:07 3 0:29:16 2.0
3 Class 1 MOTH LOWRIDER 3029 Loch Lomond Paul Hignett   980 12:34:30 0:29:30 3 0:30:06 3.0
4 Class 1 RS 100 8.4 209 LSC Simon Limb   1008 12:35:37 0:30:37 3 0:30:22 4.0
5 Class 1 DEVOTI D-ZERO 251A LSC Ruardih Moss   1029 123618 0:31:18 3 0:30:25 5.0
6 Class 1 DEVOTI D-ZERO 57 LSC Martin Latimer   1029 12:36:27 0:31:27 3 0:30:34 6.0
7 Class 1 DEVOTI D-ZERO 215   Jonathan Briggs   1029 12:37:30 0:32:30 3 0:31:35 7.0
8 Class 1 DEVOTI D-ZERO 148A   Katie Hughes   1029 12:37:45 0:32:45 3 0:31:50 8.0
9 Class 1 DEVOTI D-ZERO 233 PSC Alan Henderson   1029 12:37:51 0:32:51 3 0:31:55 9.5
9 Class 1 HADRON H2 105 LSC Chris Nichol   1037 12:38:06 0:33:06 3 0:31:55 9.5
11 Class 1 LASER RADIAL 134245 PSC Sarah Green   1142 12:33:55 0:28:55 2 0:37:59 11.0
12 Class 1 LASER 4.7 206490 LSC Ben McDiarmid   1207 12:21:02 0:16:02 1 0:39:51 12.0
13 Class 1 LASER 91325   Iain Wylie   1098 12:34:39 0:29:39 2 0:40:30 13.0
14 Class 1 TOPPER 47952 LSC Katie McNicol   1358 12:41:48 0:36:48 2 0:40:39 14.0
15 Class 1 TOPPER 48211 LSC Charlotte McNicol   1358 122713 0:22:13 1 0:49:05 15.0
16 Class 1 DEVOTI D-ZERO 251 LSC Stuart Moss   1029   OOD     17.5
17 Class 1 RS 300 521 PSC Eamonn Rankin   972   OCS     18.0
17 Class 1 LASER RADIAL 176705   David Williams   1142   RET     18.0

R8 - Class 1 Fleet - 2018-11-11 at 103000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 125000
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 1 DEVOTI D-ZERO 22 PSC Alistair McLaughlan   1029 13:32:14 0:42:14 5 0:41:03 1.0
2 Class 1 MOTH LOWRIDER 3029 Loch Lomond Paul Hignett   980 13:30:34 0:40:34 5 0:41:24 2.0
3 Class 1 DEVOTI D-ZERO 150 LSC Jon Bassett   1029 13:33:06 0:43:06 5 0:41:53 3.0
4 Class 1 DEVOTI D-ZERO 233 PSC Alan Henderson   1029 13:33:41 0:43:41 5 0:42:27 4.0
5 Class 1 DEVOTI D-ZERO 215   Jonathan Briggs   1029 13:33:57 0:43:57 5 0:42:43 5.0
6 Class 1 DEVOTI D-ZERO 57 LSC Martin Latimer   1029 13:34:51 0:44:51 5 0:43:35 6.0
7 Class 1 HADRON H2 105 LSC Chris Nichol   1037 13:35:55 0:45:55 5 0:44:17 7.0
8 Class 1 LASER RADIAL 134245 PSC Sarah Green   1142 13:30:36 0:40:36 4 0:44:26 8.0
9 Class 1 RS 100 8.4 209 LSC Simon Limb   1008 13:34:55 0:44:55 5 0:44:34 9.0
10 Class 1 DEVOTI D-ZERO 148A   Katie Hughes   1029 13:36:23 0:46:23 5 0:45:05 10.0
11 Class 1 LASER 4.7 206490 LSC Ben McDiarmid   1207 13:38:46 0:48:46 4 0:50:30 11.0
12 Class 1 RS 300 521 PSC Eamonn Rankin   972 13:29:40 0:39:40 4 0:51:01 12.0
13 Class 1 LASER 91325   Iain Wylie   1098 13:35:08 0:45:08 4 0:51:23 13.0
14 Class 1 DEVOTI D-ZERO 251 LSC Stuart Moss   1029   OOD     17.5
15 Class 1 TOPPER 47952 LSC Katie McNicol   1358   RET     18.0
15 Class 1 TOPPER 48211 LSC Charlotte McNicol   1358   RET     18.0
15 Class 1 DEVOTI D-ZERO 251A LSC Ruardih Moss   1029   RET 3   18.0

R9 - Class 1 Fleet - 2018-11-11 at 103000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 1 MOTH LOWRIDER 3029 Loch Lomond Paul Hignett   980 10:52:54 0:17:54 1 0:18:16 1.0
2 Class 1 TOPPER 46699 LSC Jamie Briggs   1358 11:06:29 0:31:29 1 0:23:11 2.0
3 Class 1 SUPERNOVA 1108 LSC Mark Edwards   1075 11:01:43 0:26:43 1 0:24:51 3.0
4 Class 1 DEVOTI D-ZERO 265 LSC Billy McCarlie   1029 11:02:00 0:27:00 1 0:26:14 4.0
5 Class 1 DEVOTI D-ZERO 215   Jonathan Briggs   1029 11:02:06 0:27:06 1 0:26:20 5.0
6 Class 1 DEVOTI D-ZERO 22 PSC Alistair McLaughlan   1029 11:02:07 0:27:07 1 0:26:21 6.0
7 Class 1 DEVOTI D-ZERO 150 LSC Jon Bassett   1029 11:03:03 0:28:03 1 0:27:16 7.0
8 Class 1 DEVOTI D-ZERO 57 LSC Martin Latimer   1029 11:07:58 0:32:58 1 0:32:02 8.0
9 Class 1 RS 100 8.4 209 LSC Simon Limb   1008   OOD     8.8
10 Class 1 RS 300 531 PSC Mark Taylor   972 11:11:45 0:36:45 1 0:37:49 9.0
11 Class 1 LASER 4.7 206490 LSC Ben McDiarmid   1207   DNF     13.0
11 Class 1 DEVOTI D-ZERO 148 LSC Howard Smallwood   1029   RET     13.0
11 Class 1 SPRINT 15 1491 LSC Hugh MacGregor   927   DNS     13.0

R10 - Class 1 Fleet - 2018-11-18 at 103000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 115200
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 1 DEVOTI D-ZERO 150 LSC Jon Bassett   1029 12:14:37 0:22:37 2 0:21:59 1.0
2 Class 1 DEVOTI D-ZERO 265 LSC Billy McCarlie   1029 12:15:49 0:23:49 2 0:23:09 2.0
3 Class 1 DEVOTI D-ZERO 22 PSC Alistair McLaughlan   1029 12:15:55 0:23:55 2 0:23:15 3.0
4 Class 1 RS 300 531 PSC Mark Taylor   972 12:15:33 0:23:33 2 0:24:14 4.0
5 Class 1 DEVOTI D-ZERO 57 LSC Martin Latimer   1029 12:21:09 0:29:09 2 0:28:20 5.0
6 Class 1 SUPERNOVA 1108 LSC Mark Edwards   1075 12:23:52 0:31:52 2 0:29:39 6.0
7 Class 1 MOTH LOWRIDER 3029 Loch Lomond Paul Hignett   980 12:22:33 0:30:33 2 0:31:10 7.0
8 Class 1 TOPPER 46699 LSC Jamie Briggs   1358 12:13:35 0:21:35 1 0:31:47 8.0
9 Class 1 RS 100 8.4 209 LSC Simon Limb   1008   OOD     8.8
10 Class 1 DEVOTI D-ZERO 215   Jonathan Briggs   1029   RET     13.0
10 Class 1 LASER 4.7 1853 PSC Sam Bowyer   1207   DNF     13.0
10 Class 1 LASER 159229 LSC C McCrindle   1098   DNF     13.0

R11 - Class 1 Fleet - 2018-11-18 at 103000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 123200
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 1 DEVOTI D-ZERO 150 LSC Jon Bassett   1029 12:55:23 0:23:23 2 0:22:43 1.0
2 Class 1 DEVOTI D-ZERO 22 PSC Alistair McLaughlan   1029 12:55:49 0:23:49 2 0:23:09 2.0
3 Class 1 MOTH LOWRIDER 3029 Loch Lomond Paul Hignett   980 12:55:13 0:23:13 2 0:23:41 3.0
4 Class 1 DEVOTI D-ZERO 265 LSC Billy McCarlie   1029 12:58:13 0:26:13 2 0:25:29 4.0
5 Class 1 DEVOTI D-ZERO 57 LSC Martin Latimer   1029 12:59:19 0:27:19 2 0:26:33 5.0
6 Class 1 RS 300 531 PSC Mark Taylor   972 12:57:55 0:25:55 2 0:26:40 6.0
7 Class 1 RS 100 8.4 209 LSC Simon Limb   1008   OOD     8.8

R12 - Class 1 Fleet - 2018-11-25 at 103000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 110500
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 1 DEVOTI D-ZERO 265 LSC Billy McCarlie   1029 11:25:54 0:20:54 1 0:20:19 1.0
2 Class 1 DEVOTI D-ZERO 150 LSC Jon Bassett   1029   RET     8.0
2 Class 1 DEVOTI D-ZERO 57 LSC Martin Latimer   1029   RET     8.0
2 Class 1 HADRON H2 105 LSC Chris Nichol   1037   RET     8.0
2 Class 1 LASER 4.7 206490 LSC Ben McDiarmid   1207   RET     8.0
2 Class 1 LASER RADIAL 134245 PSC Sarah Green   1142   RET     8.0
2 Class 1 OK 14 Aberdeen and Stonehaven Karen Robertson   1104   RET     8.0

R13 - Class 1 Fleet - 2018-12-2 at 103000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 110000
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 1 OK 14 Aberdeen and Stonehaven Karen Robertson   1104 11:43:55 0:43:55 2 0:39:47 1.0
2 Class 1 DEVOTI D-ZERO 22 PSC Alistair McLaughlan   1029 11:42:02 0:42:02 2 0:40:51 2.0
3 Class 1 MOTH LOWRIDER 3029 Loch Lomond Paul Hignett   980 11:40:49 0:40:49 2 0:41:39 3.0
4 Class 1 DEVOTI D-ZERO 265 LSC Billy McCarlie   1029 11:43:42 0:43:42 2 0:42:28 4.0
5 Class 1 DEVOTI D-ZERO 150 LSC Jon Bassett   1029 11:43:49 0:43:49 2 0:42:35 5.0
6 Class 1 DEVOTI D-ZERO 148B LSC Bill Forsyth   1029 11:45:59 0:45:59 2 0:44:41 6.0
7 Class 1 DEVOTI D-ZERO 57 LSC Martin Latimer   1029 11:46:32 0:46:32 2 0:45:13 7.0
8 Class 1 RS 300 531 PSC Mark Taylor   972 11:45:08 0:45:08 2 0:46:26 8.0
9 Class 1 RS 100 8.4 209 LSC Simon Limb   1008 11:51:49 0:51:49 2 0:51:24 9.0
10 Class 1 SUPERNOVA 1108 LSC Mark Edwards   1075 12:01:40 1:01:40 2 0:57:22 10.0
11 Class 1 RS 300 521 PSC Eamonn Rankin   972 11:56:00 0:56:00 2 0:57:37 11.0
12 Class 1 DEVOTI D-ZERO 233 PSC Alan Henderson   1029 12:09:09 1:09:09 2 1:07:12 12.0
13 Class 1 TOPPER 43842 LSC Finlay Herrington   1358 11:49:47 0:49:47 1 1:13:19 13.0
14 Class 1 HADRON H2 105 LSC Chris Nichol   1037   RET     21.0
14 Class 1 LASER 4.7 206490 LSC Ben McDiarmid   1207   DNF     21.0
14 Class 1 TOPPER 47952 LSC Katie McNicol   1358   DNF     21.0
14 Class 1 TOPPER 48211 LSC Charlotte McNicol   1358   DNF     21.0
14 Class 1 OPTIMIST 3517 LSC Anna McDiarmid   1655   DNF     21.0
14 Class 1 TOPPER 44435 LSC Fraser Lawrie   1358   DNF     21.0
14 Class 1 OPTIMIST 5687 LSC Ruari Herrington   1655   DNF     21.0

R1 - Class 2 Fleet - 2018-10-28 at 103000

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 103500
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 2 SOLO 4959 LSC Willie Todd   1143 11:02:23 0:27:23 1 0:47:55 1.0
2 Class 2 RS 200 930 LSC Martin Faulkner Bill Forsyth 1046 11:01.21 0:26:00 1 0:49:43 2.0
3 Class 2 HURRICANE 5.9 SX 458 LSC David Kent Iain Kent 695 11:10:21 0:35:21 2 0:50:52 3.0
4 Class 2 A CLASS IRL5 LSC Hugh Macgregor   684 11:11:11 0:36:11 2 0:52:54 4.0
5 Class 2 RS 200 447 LSC A. Malone A. Brown 1046 11:03:48 0:28:48 1 0:55:04 5.0
6 Class 2 CHERUB 3218 LSC Phil Alderson Carol Alderson 903 11:01:50 0:26:50 1 0:59:26 6.0
7 Class 2 420 41791 LSC Gavin McGill Harry McGill 1111 11:04:53 0:34:53 1 1:02:48 7.0

R2 - Class 2 Fleet - 2018-10-28 at 103000

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 113000
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 2 SOLO 4959 LSC Willie Todd   1143 12:08:22 0:38:22 2 0:50:21 1.0
2 Class 2 RS 200 930 LSC Martin Faulkner Bill Forsyth 1046 12:05:35 0:35:35 2 0:51:02 2.0
3 Class 2 420 41791 LSC Gavin McGill Harry McGill 1111 12:09:48 0:39:48 2 0:53:44 3.0
4 Class 2 RS 200 447 LSC A. Malone A. Brown 1046 12:07:40 0:37:40 2 0:54:01 4.0
5 Class 2 A CLASS IRL5 LSC Hugh Macgregor   684 12:08:49 0:38:49 3 0:56:45 5.0
6 Class 2 HURRICANE 5.9 SX 458 LSC David Kent Iain Kent 695 12:09:29 0:39:29 3 0:56:49 6.0
7 Class 2 CHERUB 3218 LSC Phil Alderson Carol Alderson 903   RET     8.0

R3 - Class 2 Fleet - 2018-10-28 at 103000

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 123500
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 2 SOLO 4959 LSC Willie Todd   1143 13:23:35 0:48:35 2 0:42:30 1.0
2 Class 2 RS 200 930 LSC Martin Faulkner Bill Forsyth 1046 13:20:27 0:45:27 2 0:43:27 2.0
3 Class 2 A CLASS IRL5 LSC Hugh Macgregor   684 13:05:48 0:30:48 2 0:45:02 3.0
4 Class 2 RS 200 447 LSC A. Malone A. Brown 1046 13:23:11 0:48:11 2 0:46:04 4.0
5 Class 2 HURRICANE 5.9 SX 458 LSC David Kent Iain Kent 695 13:08:45 0:33:45 2 0:48:34 5.0
6 Class 2 CHERUB 3218 LSC Phil Alderson Carol Alderson 903   DNS     6.0
6 Class 2 420 41791 LSC Gavin McGill Harry McGill 1111   DNS     6.0

R4 - Class 2 Fleet - 2018-11-04 at 103000

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 114000
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 2 RS 200 284 LSC Phil Alderson Carol Alderson 1046 12:07:07 0:27:07 3 0:25:55 1.0
2 Class 2 RS 200 447 LSC A. Malone A. Brown 1046   OOD     2.0
2 Class 2 RS 200 951 LSC Daniel Smith R Jeffrey 1046 12:10:50 0:30:50 3 0:29:29 2.0
4 Class 2 RS 400 1294 LSC Mike Grant Alan Birse 942   OOD     3.8
5 Class 2 RS 200 930 LSC Martin Faulkner Bill Forsyth 1046   RET     6.0

R5 - Class 2 Fleet - 2018-11-04 at 103000

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 122600
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 2 RS 200 930 LSC Martin Faulkner Bill Forsyth 1046 12:54:33 0:28:33 3 0:27:18 1.0
2 Class 2 RS 200 447 LSC A. Malone A. Brown 1046   OOD 3   2.0
2 Class 2 RS 200 284 LSC Phil Alderson Carol Alderson 1046 12:54:54 0:28:54 3 0:27:38 2.0
4 Class 2 RS 200 951 LSC Daniel Smith R Jeffrey 1046 12:54:57 0:28:57 3 0:27:41 3.0
5 Class 2 RS 400 1294 LSC Mike Grant Alan Birse 942   OOD 3   3.8

R6 - Class 2 Fleet - 2018-11-04 at 112000

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 112500
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 2 A CLASS IRL5 LSC Hugh Macgregor   684 113246 0:07:46 1 0:11:21 1.0
2 Class 2 CHERUB 3218 LSC Phil Alderson Carol Alderson 903 11:37:52 0:12:52 1 0:14:15 2.0
3 Class 2 RS 200 447 LSC A. Malone A. Brown 1046 11:44:30 0:19:30 1 0:18:39 3.0
4 Class 2 RS 200 930 LSC Martin Faulkner Bill Forsyth 1046 11:45:05 0:20:05 1 0:19:12 4.0
5 Class 2 SOLO 4959 LSC Willie Todd   1143 114715 0:22:15 1 0:19:28 5.0
6 Class 2 RS 400 1294 LSC Mike Grant Alan Birse 942 11:44:19 0:19:19 1 0:20:30 6.0

R7 - Class 2 Fleet - 2018-11-11 at 103000

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 121000
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 2 SOLO 4959 LSC Willie Todd   1143 12:43:24 0:33:24 2 0:29:13 1.0
2 Class 2 RS 200 930 LSC Martin Faulkner Bill Forsyth 1046 12:42:10 0:32:10 2 0:30:45 2.0
3 Class 2 RS 200 447 LSC A. Malone A. Brown 1046 12:42:36 0:32:36 2 0:31:10 3.0
4 Class 2 CHERUB 3218 LSC Phil Alderson Carol Alderson 903 12:39:28 0:29:28 2 0:32:38 4.0
5 Class 2 RS 400 1294 LSC Mike Grant Alan Birse 942 12:42:22 0:32:22 2 0:34:22 5.0
6 Class 2 A CLASS IRL5 LSC Hugh Macgregor   684 12:34:10 0:24:10 2 0:35:20 6.0

R8 - Class 2 Fleet - 2018-11-11 at 103000

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 125500
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 2 CHERUB 3218 LSC Phil Alderson Carol Alderson 903 13:29:08 0:34:08 3 0:50:24 1.0
2 Class 2 SOLO 4959 LSC Willie Todd   1143 13:39:16 0:44:16 3 0:51:38 2.0
3 Class 2 RS 200 930 LSC Martin Faulkner Bill Forsyth 1046 13:36:40 0:41:40 3 0:53:07 3.0
4 Class 2 A CLASS IRL5 LSC Hugh Macgregor   684 13:31:32 0:36:32 4 0:53:25 4.0
5 Class 2 RS 400 1294 LSC Mike Grant Alan Birse 942 13:37:10 0:42:10 3 0:59:41 5.0

R9 - Class 2 Fleet - 2018-11-11 at 103000

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 104000
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 2 SOLO 4959 LSC Willie Todd   1143   OOD     1.0
1 Class 2 RS 200 447 LSC A. Malone A. Brown 1046 11:27:22 0:47:22 1 0:45:17 1.0
3 Class 2 MUSTO SKIFF 146 LSC Jono Shelley   849   OCS     4.0
4 Class 2 MUSTO SKIFF 98 LSC Ian Nicholls   849   OOD     15.0

R10 - Class 2 Fleet - 2018-11-18 at 103000

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 105700
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 2 SOLO 4959 LSC Willie Todd   1143   OOD     1.0
1 Class 2 RS 200 447 LSC A. Malone A. Brown 1046 12:14:16 1:17:16 1 1:13:52 1.0
3 Class 2 RS 400 1294 LSC Mike Grant Alan Birse 942 12:14:25 1:17:25 1 1:22:11 2.0
4 Class 2 MUSTO SKIFF 98 LSC Ian Nicholls   849   OOD     15.0

R11 - Class 2 Fleet - 2018-11-18 at 103000

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 123700
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 2 SOLO 4959 LSC Willie Todd   1143   OOD     1.0
1 Class 2 RS 200 366 LSC Charlie Nunn David Williams 1046 12:55:33 0:18:33 1 0:17:44 1.0
3 Class 2 RS 200 447 LSC A. Malone A. Brown 1046 12:58:58 0:21:58 1 0:21:00 2.0
4 Class 2 RS 400 1294 LSC Mike Grant Alan Birse 942 13:02:56 0:25:56 1 0:27:32 3.0
5 Class 2 MUSTO SKIFF 98 LSC Ian Nicholls   849   OOD     15.0

R12 - Class 2 Fleet - 2018-11-25 at 103000

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 111000
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 2 RS 200 284 LSC Phil Alderson Carol Alderson 1046 11:26:00 0:16:00 1 0:15:18 1.0
2 Class 2 SOLO 4959 LSC Willie Todd   1143 11:27:57 0:17:57 1 0:15:42 2.0

R13 - Class 2 Fleet - 2018-12-2 at 103000

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 110500
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 2 A CLASS IRL5 LSC Hugh Macgregor   684 11:48:59 0:43:59 2 1:04:18 1.0
2 Class 2 RS 200 930 LSC Martin Faulkner Bill Forsyth 1046 11:43:24 0:38:24 1 1:13:25 2.0
3 Class 2 CHERUB 3218 LSC Phil Alderson Carol Alderson 903 11:40:32 0:35:32 1 1:18:42 3.0
4 Class 2 RS 400 1294 LSC Mike Grant Alan Birse 942   OOD     3.8
5 Class 2 RS 200 447 LSC A. Malone A. Brown 1046   DNS     5.0

www.largssc.co.uk


Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com