venue burgee

Sunday Winter Open Series 2017

Largs Sailing Club

Results are provisional as of 11:22 on November 20, 2017

Class 1 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 32, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Class 1 RS 300 490 PSC Alastair McGlaughlan   973 2.0 1.0 2.0 (6.0) 3.0 1.0 15.0 9.0
2nd Class 1 RS 300 531 PSC Mark Taylor   973 5.0 6.0 3.0 (10.0) 7.0 3.0 34.0 24.0
3rd Class 1 DEVOTI D-ZERO 150 LSC Jon Bassett   1029 1.0 (8.0) 6.5 7.0 4.8 OOD 4.8 OOD 32.1 24.1
4th Class 1 SOLO 4856 Loch Ard SC Robert Signer   1143 (8.0) 5.0 5.0 8.0 5.0 2.0 33.0 25.0
5th Class 1 SOLO 567/5006 CCC David Whyte   1143 (11.0) 4.0 9.0 9.0 1.5 4.0 38.5 27.5
6th Class 1 OPTIMIST 5088 PSC Tess Crooks   1665 (20.0) 16.0 4.0 1.0 1.5 8.0 50.5 30.5
7th Class 1 DEVOTI D-ZERO 128 LSC Billy McCarlie   1029 7.0 7.0 13.0 (20.0 DNS) 6.0 5.0 58.0 38.0
8th Class 1 SOLO 5613 CCC Stuart Gibson   1143 3.0 2.0 1.0 2.0 (33.0 DNC) 33.0 DNC 74.0 41.0
9th Class 1 SUPERNOVA 1108 LSC Mark Edwards   1075 10.0 (12.0) 11.0 12.0 11.0 OOD 11.0 OOD 67.0 55.0
10th Class 1 LASER RADIAL 176705 LSC Stuart Moss   1139 15.0 14.0 (17.0) 11.0 10.0 9.0 76.0 59.0
11th Class 1 LASER RADIAL 178080 LSC Alastair Khaliq   1139 (33.0 DNC) 33.0 DNC 6.5 5.0 9.0 6.0 92.5 59.5
12th Class 1 DEVOTI D-ZERO 148 LSC Howard Smallwood   1029 6.0 3.0 14.0 14.0 (33.0 DNC) 33.0 DNC 103.0 70.0
13th Class 1 LASER 4.7 173581 LSC Stuart Kaliq   1200 (33.0 DNC) 33.0 DNC 8.0 4.0 13.0 16.0 DNS 107.0 74.0
14th Class 1 TOPPER 48085 LSC Elise Fitzgerlad   1347 21.0 19.0 (22.0 OCS) 3.0 19.0 DNS 16.0 DNS 100.0 78.0
15th Class 1 RS Aero 9 2156 PSC A Cattanach   1024 4.0 10.0 15.0 17.0 (33.0 DNC) 33.0 DNC 112.0 79.0
16th Class 1 RS 300 521 PSC Eamonn Rankin   973 12.0 15.0 (33.0 DNC) 33.0 DNC 15.0 7.0 115.0 82.0
17th Class 1 DEVOTI D-ZERO 216 PSC Ian Wilson   1029 9.0 11.0 16.0 16.0 (33.0 DNC) 33.0 DNC 118.0 85.0
18th Class 1 TOPPER 47952 LSC Katie McNicol   1347 18.0 (21.0) 19.0 20.0 DNS 12.0 16.0 RET 106.0 85.0
19th Class 1 TOPPER 43842 LSC Finlay Herrington   1347 19.0 18.0 (33.0 DNC) 33.0 DNC 11.0 11.0 125.0 92.0
20th Class 1 LASER RADIAL 173370 LSC George McCree   1139 13.0 23.0 DNF (33.0 DNC) 33.0 DNC 8.0 16.0 DNS 126.0 93.0
21st Class 1 DEVOTI D-ZERO 57 LSC Martin Latimer   1029 16.0 9.0 19.3 OOD 19.3 OOD (33.0 DNC) 33.0 DNC 129.6 96.6
22nd Class 1 OPTIMIST 5530 LSC Charlotte McNicol   1665 25.0 (33.0 DNC) 22.0 OCS 20.0 DNS 14.0 16.0 DNS 130.0 97.0
23rd Class 1 OPTIMIST 5687 LSC Ruairi Herrington   1665 22.0 17.0 (33.0 DNC) 33.0 DNC 19.0 DNS 16.0 DNS 140.0 107.0
24th Class 1 TOPPER 33304 LSC Eva Herrington   1347 17.0 (33.0 DNC) 10.0 15.0 33.0 DNC 33.0 DNC 141.0 108.0
25th Class 1 Optimist 5413 LSC Cara Russell   1665 (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 4.0 10.0 146.0 113.0
26th Class 1 RS QBA SPORT 5 LSC Adam Breckenridge   1260 23.0 20.0 20.0 20.0 DNS (33.0 DNC) 33.0 DNC 149.0 116.0
27th Class 1 LASER RADIAL 166332   Eva Forrest   1139 (33.0 DNC) 33.0 DNC 12.0 13.0 33.0 DNC 33.0 DNC 157.0 124.0
28th Class 1 HADRON H2 105 LSC Chris Nichol   1029 (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 19.0 RET 16.0 RET 167.0 134.0
29th Class 1 TOPPER 4669   Joshua H   1347 24.0 13.0 (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 169.0 136.0
30th Class 1 TOPPER 45631 LSC David Williams   1347 14.0 23.0 OCS (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 169.0 136.0
31st Class 1 TOPPER 44784 LSC Leon Watt   1347 (33.0 DNC) 33.0 DNC 18.0 20.0 DNS 33.0 DNC 33.0 DNC 170.0 137.0
32nd Class 1 BLAZE 641 PSC Alan Sinclair   1023 (33.0 DNC) 33.0 DNC 22.0 OCS 18.0 33.0 DNC 33.0 DNC 172.0 139.0

Class 2 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Class 2 RS 100 8.4 209 LSC Simon Limb   1008 (5.0) 5.0 2.3 OOD 2.3 OOD 1.0 1.0 16.6 11.6
2nd Class 2 RS 200 930 LSC Martin Faulkner Bill Forsyth 1047 3.0 2.0 4.0 (5.0) 3.0 OOD 3.0 OOD 20.0 15.0
3rd Class 2 A CLASS ESP 7   Micky Todd   684 (16.0 DNC) 16.0 DNC 1.0 1.0 2.0 4.0 40.0 24.0
4th Class 2 MUSTO SKIFF 274 Vistor Jono Shelly   847 4.0 1.0 2.0 2.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 41.0 25.0
5th Class 2 RS 200 1506 LSC Robbie Burns Fenella Corlett 1047 1.0 3.0 5.0 4.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 45.0 29.0
6th Class 2 RS 200 284 LSC Phil Alderson Carol Alderson 1047 2.0 4.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 7.3 OOD 7.3 OOD 52.6 36.6
7th Class 2 HURRICANE 5.9 SX 458 LSC David Kent Iain Kent 698 7.3 OOD 7.3 OOD 3.0 3.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 52.6 36.6
8th Class 2 A CLASS 2 / ESP 77 Largo Bay SC Derek Gibb   684 8.0 7.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 3.0 5.0 55.0 39.0
9th Class 2 MERLIN-ROCKET 3376 Newburgh SC Brian Cruickshank Angus Beyts 981 (16.0 DNC) 16.0 DNC 9.0 DNS 9.0 DNS 7.0 OCS 3.0 60.0 44.0
10th Class 2 RS 200 930A   Andrew Malone Bill Forsyth 1047 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 7.0 OCS 2.0 73.0 57.0
11th Class 2 A CLASS IRL 5   Dom Todd   684 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 4.0 6.0 74.0 58.0
12th Class 2 STEALTH F16 DOUBLE 513 LSC John Connelly Nic Laclanche 696 (16.0 DNC) 16.0 DNC 6.0 6.0 16.0 DNC 16.0 DNC 76.0 60.0
13th Class 2 RS 400 738 LSC M McClaren Alastair Houston 942 6.0 6.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 76.0 60.0
14th Class 2 RS 200 366 LSC Charlie Nunn David Williams 1047 (16.0 DNC) 16.0 DNC 7.0 9.0 RET 16.0 DNC 16.0 DNC 80.0 64.0
15th Class 2 TOPAZ 14 XTREME 7150 LSC John Connelly   857 7.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 87.0 71.0

R1 - Class 1 Fleet - 2017-11-05 at 120000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 120000
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 1 DEVOTI D-ZERO 150 LSC Jon Bassett   1029 13:00:57 1:00:57 4 0:59:14 1.0
2 Class 1 RS 300 490 PSC Alastair McGlaughlan   973 12:58:23 0:58:23 4 1:00:00 2.0
3 Class 1 SOLO 5613 CCC Stuart Gibson   1143 12:51:45 0:51:45 3 1:00:22 3.0
4 Class 1 RS Aero 9 2156 PSC A Cattanach   1024 12:47:40 0:47:40 3 1:02:04 4.0
5 Class 1 RS 300 531 PSC Mark Taylor   973 13:01:56 1:01:56 4 1:03:39 5.0
6 Class 1 DEVOTI D-ZERO 148 LSC Howard Smallwood   1029 12:49:15 0:49:15 3 1:03:49 6.0
7 Class 1 DEVOTI D-ZERO 128 LSC Billy McCarlie   1029 12:49:50 0:49:50 3 1:04:34 7.0
8 Class 1 SOLO 4856 Loch Ard SC Robert Signer   1143 12:57:25 0:57:25 3 1:06:59 8.0
9 Class 1 DEVOTI D-ZERO 216 PSC Ian Wilson   1029 12:52:23 0:52:23 3 1:07:53 9.0
10 Class 1 SUPERNOVA 1108 LSC Mark Edwards   1075 12:55:30 0:55:30 3 1:08:50 10.0
11 Class 1 SOLO 567/5006 CCC David Whyte   1143 12:59:40 0:59:40 3 1:09:36 11.0
12 Class 1 RS 300 521 PSC Eamonn Rankin   973 12:53:42 0:53:42 3 1:13:35 12.0
13 Class 1 LASER RADIAL 173370 LSC George McCree   1139 13:03:00 1:03:00 3 1:13:45 13.0
14 Class 1 TOPPER 45631 LSC David Williams   1347 13:15:11 1:15:11 3 1:14:25 14.0
15 Class 1 LASER RADIAL 176705 LSC Stuart Moss   1139 13:04:57 1:04:57 3 1:16:02 15.0
16 Class 1 DEVOTI D-ZERO 57 LSC Martin Latimer   1029 12:59:15 0:59:15 3 1:16:46 16.0
17 Class 1 TOPPER 33304 LSC Eva Herrington   1347 12:55:18 0:55:18 2 1:22:07 17.0
18 Class 1 TOPPER 47952 LSC Katie McNicol   1347 12:59:06 0:59:06 2 1:27:45 18.0
19 Class 1 TOPPER 43842 LSC Finlay Herrington   1347 13:00:37 1:00:37 2 1:30:00 19.0
20 Class 1 OPTIMIST 5088 PSC Tess Crooks   1665 13:19:07 1:19:07 2 1:35:02 20.0
21 Class 1 TOPPER 48085 LSC Elise Fitzgerlad   1347 13:06:40 1:06:40 2 1:38:59 21.0
22 Class 1 OPTIMIST 5687 LSC Ruairi Herrington   1665 12:41:24 0:41:24 1 1:39:28 22.0
23 Class 1 RS QBA SPORT 5 LSC Adam Breckenridge   1260 13:03:50 1:03:50 2 1:41:19 23.0
24 Class 1 TOPPER 4669   Joshua H   1347 13:17:00 1:17:00 2 1:54:20 24.0
25 Class 1 OPTIMIST 5530 LSC Charlotte McNicol   1665 12:52:33 0:52:33 1 2:06:15 25.0

R2 - Class 1 Fleet - 2017-11-05 at 120000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 134000
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 1 RS 300 490 PSC Alastair McGlaughlan   973 145413 1:14:13 5 1:16:17 1.0
2 Class 1 SOLO 5613 CCC Stuart Gibson   1143 14:52:03 1:12:03 4 1:18:48 2.0
3 Class 1 DEVOTI D-ZERO 148 LSC Howard Smallwood   1029 14:45:42 1:05:42 4 1:19:49 3.0
4 Class 1 SOLO 567/5006 CCC David Whyte   1143 14:53:22 1:13:22 4 1:20:14 4.0
5 Class 1 SOLO 4856 Loch Ard SC Robert Signer   1143 14:53:23 1:13:23 4 1:20:15 5.0
6 Class 1 RS 300 531 PSC Mark Taylor   973 14:58:07 1:18:07 5 1:20:17 6.0
7 Class 1 DEVOTI D-ZERO 128 LSC Billy McCarlie   1029 14:48:03 1:08:03 4 1:22:40 7.0
8 Class 1 DEVOTI D-ZERO 150 LSC Jon Bassett   1029 14:48:04 1:08:04 4 1:22:41 8.0
9 Class 1 DEVOTI D-ZERO 57 LSC Martin Latimer   1029 14:48:14 1:08:14 4 1:22:53 9.0
10 Class 1 RS Aero 9 2156 PSC A Cattanach   1024 14:49:32 1:09:32 4 1:24:53 10.0
11 Class 1 DEVOTI D-ZERO 216 PSC Ian Wilson   1029 14:49:53 1:09:53 4 1:24:54 11.0
12 Class 1 SUPERNOVA 1108 LSC Mark Edwards   1075 14:54:20 1:14:20 4 1:26:26 12.0
13 Class 1 TOPPER 4669   Joshua H   1347 14:58:46 1:18:46 3 1:37:28 13.0
14 Class 1 LASER RADIAL 176705 LSC Stuart Moss   1139 14:48:30 1:08:30 3 1:40:14 14.0
15 Class 1 RS 300 521 PSC Eamonn Rankin   973 14:58:26 1:18:26 4 1:40:46 15.0
16 Class 1 OPTIMIST 5088 PSC Tess Crooks   1665 14:47:17 1:07:17 2 1:41:02 16.0
17 Class 1 OPTIMIST 5687 LSC Ruairi Herrington   1665 14:57:14 1:17:14 2 1:55:58 17.0
18 Class 1 TOPPER 43842 LSC Finlay Herrington   1347 14:42:52 1:02:52 2 1:56:41 18.0
19 Class 1 TOPPER 48085 LSC Elise Fitzgerlad   1347 14:46:23 1:06:23 2 2:03:12 19.0
20 Class 1 RS QBA SPORT 5 LSC Adam Breckenridge   1260 14:47:16 1:07:16 2 2:13:28 20.0
21 Class 1 TOPPER 47952 LSC Katie McNicol   1347 14:52:20 1:12:20 2 2:14:15 21.0
22 Class 1 LASER RADIAL 173370 LSC George McCree   1139 14:32:11 DNF 2   23.0
22 Class 1 TOPPER 45631 LSC David Williams   1347   OCS     23.0

R3 - Class 1 Fleet - 2017-11-12 at 120000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 122500
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 1 SOLO 5613 CCC Stuart Gibson   1143 13:03:24 0:38:24 3 0:33:36 1.0
2 Class 1 RS 300 490 PSC Alastair McGlaughlan   973 12:58:24 0:33:24 3 0:34:20 2.0
3 Class 1 RS 300 531 PSC Mark Taylor   973 12:59:59 0:34:59 3 0:35:57 3.0
4 Class 1 OPTIMIST 5088 PSC Tess Crooks   1665 13:04:55 0:39:55 2 0:35:58 4.0
5 Class 1 SOLO 4856 Loch Ard SC Robert Signer   1143 13:06:23 0:41:23 3 0:36:12 5.0
6 Class 1 DEVOTI D-ZERO 150 LSC Jon Bassett   1029 13:02:47 0:37:47 3 0:36:43 6.5
6 Class 1 LASER RADIAL 178080 LSC Alastair Khaliq   1139 13:06:49 0:41:49 3 0:36:43 6.5
8 Class 1 LASER 4.7 173581 LSC Stuart Kaliq   1200 13:09:30 0:44:30 3 0:37:05 8.0
9 Class 1 SOLO 567/5006 CCC David Whyte   1143 13:07:51 0:42:51 3 0:37:29 9.0
10 Class 1 TOPPER 33304 LSC Eva Herrington   1347 12:58:45 0:33:45 2 0:37:35 10.0
11 Class 1 SUPERNOVA 1108 LSC Mark Edwards   1075 13:06:47 0:41:47 3 0:38:52 11.0
12 Class 1 LASER RADIAL 166332   Eva Forrest   1139 13:10:10 0:45:10 3 0:39:39 12.0
13 Class 1 DEVOTI D-ZERO 128 LSC Billy McCarlie   1029 13:06:26 0:41:26 3 0:40:16 13.0
14 Class 1 DEVOTI D-ZERO 148 LSC Howard Smallwood   1029 13:06:47 0:41:47 3 0:40:36 14.0
15 Class 1 RS Aero 9 2156 PSC A Cattanach   1024 13:07:09 0:42:09 3 0:41:10 15.0
16 Class 1 DEVOTI D-ZERO 216 PSC Ian Wilson   1029 13:08:27 0:43:27 3 0:42:14 16.0
17 Class 1 LASER RADIAL 176705 LSC Stuart Moss   1139 12:57:45 0:32:45 2 0:43:08 17.0
18 Class 1 TOPPER 44784 LSC Leon Watt   1347 130720 0:42:20 2 0:47:09 18.0
19 Class 1 TOPPER 47952 LSC Katie McNicol   1347 130802 0:43:02 2 0:47:55 19.0
20 Class 1 DEVOTI D-ZERO 57 LSC Martin Latimer   1029   OOD     19.3
21 Class 1 RS QBA SPORT 5 LSC Adam Breckenridge   1260 12:56:35 0:31:35 1 1:15:12 20.0
22 Class 1 TOPPER 48085 LSC Elise Fitzgerlad   1347   OCS     22.0
22 Class 1 OPTIMIST 5530 LSC Charlotte McNicol   1665   OCS     22.0
22 Class 1 BLAZE 641 PSC Alan Sinclair   1023   OCS     22.0

R4 - Class 1 Fleet - 2017-11-12 at 120000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 132500
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 1 OPTIMIST 5088 PSC Tess Crooks   1665 13:58:55 0:33:55 2 0:40:44 1.0
2 Class 1 SOLO 5613 CCC Stuart Gibson   1143 14:00:35 0:35:35 3 0:41:31 2.0
3 Class 1 TOPPER 48085 LSC Elise Fitzgerlad   1347 14:07:43 0:42:43 3 0:42:17 3.0
4 Class 1 LASER 4.7 173581 LSC Stuart Kaliq   1200 14:03:53 0:38:53 3 0:43:12 4.0
5 Class 1 LASER RADIAL 178080 LSC Alastair Khaliq   1139 14:02:03 0:37:03 3 0:43:22 5.0
6 Class 1 RS 300 490 PSC Alastair McGlaughlan   973 14:07:20 0:42:20 4 0:43:30 6.0
7 Class 1 DEVOTI D-ZERO 150 LSC Jon Bassett   1029 135912 0:34:12 3 0:44:19 7.0
8 Class 1 SOLO 4856 Loch Ard SC Robert Signer   1143 14:03:00 0:38:00 3 0:44:20 8.0
9 Class 1 SOLO 567/5006 CCC David Whyte   1143 140304 0:38:04 3 0:44:24 9.0
10 Class 1 RS 300 531 PSC Mark Taylor   973 14:08:30 0:43:30 4 0:44:42 10.0
11 Class 1 LASER RADIAL 176705 LSC Stuart Moss   1139 14:03:28 0:38:28 3 0:45:02 11.0
12 Class 1 SUPERNOVA 1108 LSC Mark Edwards   1075 14:01:19 0:36:19 3 0:45:03 12.0
13 Class 1 LASER RADIAL 166332   Eva Forrest   1139 14:04:19 0:39:19 3 0:46:01 13.0
14 Class 1 DEVOTI D-ZERO 148 LSC Howard Smallwood   1029 140039 0:35:39 3 0:46:12 14.0
15 Class 1 TOPPER 33304 LSC Eva Herrington   1347 14:11:44 0:46:44 3 0:46:16 15.0
16 Class 1 DEVOTI D-ZERO 216 PSC Ian Wilson   1029 14:01:32 0:36:32 3 0:47:20 16.0
17 Class 1 RS Aero 9 2156 PSC A Cattanach   1024 14:01:38 0:36:38 3 0:47:42 17.0
18 Class 1 BLAZE 641 PSC Alan Sinclair   1023 14:02:20 0:37:20 3 0:48:40 18.0
19 Class 1 DEVOTI D-ZERO 57 LSC Martin Latimer   1029   OOD     19.3
20 Class 1 DEVOTI D-ZERO 128 LSC Billy McCarlie   1029   DNS     20.0
20 Class 1 TOPPER 47952 LSC Katie McNicol   1347   DNS     20.0
20 Class 1 OPTIMIST 5530 LSC Charlotte McNicol   1665   DNS     20.0
20 Class 1 RS QBA SPORT 5 LSC Adam Breckenridge   1260   DNS     20.0
20 Class 1 TOPPER 44784 LSC Leon Watt   1347   DNS     20.0

R5 - Class 1 Fleet - 2017-11-19 at 120000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 120000
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 1 SOLO 567/5006 CCC David Whyte   1143 14:13:15 0:33:15 4 0:36:22 1.5
1 Class 1 OPTIMIST 5088 PSC Tess Crooks   1665 14:16:20 0:36:20 3 0:36:22 1.5
3 Class 1 RS 300 490 PSC Alastair McGlaughlan   973 14:15:56 0:35:56 5 0:36:56 3.0
4 Class 1 Optimist 5413 LSC Cara Russell   1665 14:18:00 0:38:00 3 0:38:02 4.0
5 Class 1 DEVOTI D-ZERO 150 LSC Jon Bassett   1029   OOD     4.8
6 Class 1 SOLO 4856 Loch Ard SC Robert Signer   1143 14:15:14 0:35:14 4 0:38:32 5.0
7 Class 1 DEVOTI D-ZERO 128 LSC Billy McCarlie   1029 14:12:34 0:32:34 4 0:39:34 6.0
8 Class 1 RS 300 531 PSC Mark Taylor   973 14:11:03 0:31:03 4 0:39:53 7.0
9 Class 1 LASER RADIAL 173370 LSC George McCree   1139 14:17:20 0:37:20 4 0:40:58 8.0
10 Class 1 LASER RADIAL 178080 LSC Alastair Khaliq   1139 14:17:48 0:37:48 4 0:41:29 9.0
11 Class 1 LASER RADIAL 176705 LSC Stuart Moss   1139 14:17:51 0:37:51 4 0:41:32 10.0
12 Class 1 SUPERNOVA 1108 LSC Mark Edwards   1075   OOD     11.0
12 Class 1 TOPPER 43842 LSC Finlay Herrington   1347 14:14:11 0:34:11 3 0:42:18 11.0
14 Class 1 TOPPER 47952 LSC Katie McNicol   1347 14:15:13 0:35:13 3 0:43:34 12.0
15 Class 1 LASER 4.7 173581 LSC Stuart Kaliq   1200 14:12:32 0:32:32 3 0:45:11 13.0
16 Class 1 OPTIMIST 5530 LSC Charlotte McNicol   1665 14:10:56 0:30:56 2 0:46:27 14.0
17 Class 1 RS 300 521 PSC Eamonn Rankin   973 14:16:14 0:36:14 4 0:46:33 15.0
18 Class 1 TOPPER 48085 LSC Elise Fitzgerlad   1347   DNS     19.0
18 Class 1 OPTIMIST 5687 LSC Ruairi Herrington   1665   DNS     19.0
18 Class 1 HADRON H2 105 LSC Chris Nichol   1029   RET     19.0

R6 - Class 1 Fleet - 2017-11-19 at 120000

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:35:00
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 1 RS 300 490 PSC Alastair McGlaughlan   973 15:04:14 0:29:14 4 0:30:03 1.0
2 Class 1 SOLO 4856 Loch Ard SC Robert Signer   1143 15:11:16 0:36:16 4 0:31:44 2.0
3 Class 1 RS 300 531 PSC Mark Taylor   973 15:07:30 0:32:30 4 0:33:24 3.0
4 Class 1 SOLO 567/5006 CCC David Whyte   1143 15:03:56 0:28:56 3 0:33:45 4.0
5 Class 1 DEVOTI D-ZERO 150 LSC Jon Bassett   1029   OOD     4.8
6 Class 1 DEVOTI D-ZERO 128 LSC Billy McCarlie   1029 15:10:16 0:35:16 4 0:34:16 5.0
7 Class 1 LASER RADIAL 178080 LSC Alastair Khaliq   1139 15:04:28 0:29:28 3 0:34:30 6.0
8 Class 1 RS 300 521 PSC Eamonn Rankin   973 15:11:04 0:36:04 4 0:37:04 7.0
9 Class 1 OPTIMIST 5088 PSC Tess Crooks   1665 15:06:02 0:31:02 2 0:37:17 8.0
10 Class 1 LASER RADIAL 176705 LSC Stuart Moss   1139 15:08:00 0:33:00 3 0:38:38 9.0
11 Class 1 Optimist 5413 LSC Cara Russell   1665 15:08:45 0:33:45 2 0:40:32 10.0
12 Class 1 SUPERNOVA 1108 LSC Mark Edwards   1075   OOD     11.0
12 Class 1 TOPPER 43842 LSC Finlay Herrington   1347 15:16:19 0:41:19 3 0:40:54 11.0
14 Class 1 LASER 4.7 173581 LSC Stuart Kaliq   1200   DNS     16.0
14 Class 1 TOPPER 48085 LSC Elise Fitzgerlad   1347   DNS     16.0
14 Class 1 TOPPER 47952 LSC Katie McNicol   1347   RET     16.0
14 Class 1 LASER RADIAL 173370 LSC George McCree   1139   DNS     16.0
14 Class 1 OPTIMIST 5530 LSC Charlotte McNicol   1665   DNS     16.0
14 Class 1 OPTIMIST 5687 LSC Ruairi Herrington   1665   DNS     16.0
14 Class 1 HADRON H2 105 LSC Chris Nichol   1029   RET     16.0

R1 - Class 2 Fleet - 2017-11-05 at 120000

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 120500
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 2 RS 200 1506 LSC Robbie Burns Fenella Corlett 1047 13:02:32 0:57:32 3 0:54:57 1.0
2 Class 2 RS 200 284 LSC Phil Alderson Carol Alderson 1047 13:05:33 1:00:33 3 0:57:50 2.0
3 Class 2 RS 200 930 LSC Martin Faulkner Bill Forsyth 1047 13:06:08 1:01:08 3 0:58:23 3.0
4 Class 2 MUSTO SKIFF 274 Vistor Jono Shelly   847 12:55:14 0:50:14 3 0:59:18 4.0
5 Class 2 RS 100 8.4 209 LSC Simon Limb   1008 13:06:02 1:01:02 3 1:00:33 5.0
6 Class 2 RS 400 738 LSC M McClaren Alastair Houston 942 13:05:54 1:00:54 3 1:04:39 6.0
7 Class 2 TOPAZ 14 XTREME 7150 LSC John Connelly   857 13:08:00 1:03:00 3 1:13:31 7.0
8 Class 2 HURRICANE 5.9 SX 458 LSC David Kent Iain Kent 698   OOD     7.3
9 Class 2 A CLASS 2 / ESP 77 Largo Bay SC Derek Gibb   684 12:55:22 0:50:22 3 1:13:38 8.0

R2 - Class 2 Fleet - 2017-11-05 at 120000

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 134500
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 2 MUSTO SKIFF 274 Vistor Jono Shelly   847 14:50:32 1:05:32 4 1:17:22 1.0
2 Class 2 RS 200 930 LSC Martin Faulkner Bill Forsyth 1047 14:47:11 1:02:11 3 1:19:11 2.0
3 Class 2 RS 200 1506 LSC Robbie Burns Fenella Corlett 1047 14:48:54 1:03:54 3 1:21:23 3.0
4 Class 2 RS 200 284 LSC Phil Alderson Carol Alderson 1047 14:50:10 1:05:10 3 1:22:59 4.0
5 Class 2 RS 100 8.4 209 LSC Simon Limb   1008 14:49:02 1:04:02 3 1:24:42 5.0
6 Class 2 RS 400 738 LSC M McClaren Alastair Houston 942 14:45:56 1:00:56 3 1:26:15 6.0
7 Class 2 A CLASS 2 / ESP 77 Largo Bay SC Derek Gibb   684 14:50:00 1:05:00 4 1:35:02 7.0
8 Class 2 HURRICANE 5.9 SX 458 LSC David Kent Iain Kent 698   OOD     7.3

R3 - Class 2 Fleet - 2017-11-12 at 120000

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 123000
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 2 A CLASS ESP 7   Micky Todd   684 13:04:35 0:34:35 3 0:50:34 1.0
2 Class 2 MUSTO SKIFF 274 Vistor Jono Shelly   847 12:58:40 0:28:40 2 0:50:46 2.0
3 Class 2 RS 100 8.4 209 LSC Simon Limb   1008   OOD     2.3
4 Class 2 HURRICANE 5.9 SX 458 LSC David Kent Iain Kent 698 13:08:25 0:38:25 3 0:55:02 3.0
5 Class 2 RS 200 930 LSC Martin Faulkner Bill Forsyth 1047 13:11:46 0:41:46 2 0:59:50 4.0
6 Class 2 RS 200 1506 LSC Robbie Burns Fenella Corlett 1047 13:11:57 0:41:57 2 1:00:06 5.0
7 Class 2 STEALTH F16 DOUBLE 513 LSC John Connelly Nic Laclanche 696 130038 0:30:38 2 1:06:01 6.0
8 Class 2 RS 200 366 LSC Charlie Nunn David Williams 1047 12:55:05 0:25:05 1 1:11:52 7.0
9 Class 2 MERLIN-ROCKET 3376 Newburgh SC Brian Cruickshank Angus Beyts 981   DNS     9.0

R4 - Class 2 Fleet - 2017-11-12 at 120000

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 133000
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 2 A CLASS ESP 7   Micky Todd   684 14:10:52 0:25:52 3 0:37:49 1.0
2 Class 2 MUSTO SKIFF 274 Vistor Jono Shelly   847 14:07:57 0:37:57 3 0:44:48 2.0
3 Class 2 RS 100 8.4 209 LSC Simon Limb   1008 000000 OOD 3   2.3
4 Class 2 HURRICANE 5.9 SX 458 LSC David Kent Iain Kent 698 14:04:47 0:34:47 3 0:49:50 3.0
5 Class 2 RS 200 1506 LSC Robbie Burns Fenella Corlett 1047 14:05:23 0:35:23 2 0:50:42 4.0
6 Class 2 RS 200 930 LSC Martin Faulkner Bill Forsyth 1047 14:07:11 0:37:11 2 0:53:16 5.0
7 Class 2 STEALTH F16 DOUBLE 513 LSC John Connelly Nic Laclanche 696 141050 0:40:50 3 0:58:40 6.0
8 Class 2 MERLIN-ROCKET 3376 Newburgh SC Brian Cruickshank Angus Beyts 981   DNS     9.0
8 Class 2 RS 200 366 LSC Charlie Nunn David Williams 1047   RET     9.0

R5 - Class 2 Fleet - 2017-11-19 at 120000

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 120500
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 2 RS 100 8.4 209 LSC Simon Limb   1008 141429 0:29:29 3 0:29:15 1.0
2 Class 2 A CLASS ESP 7   Micky Todd   684 141052 0:25:52 3 0:37:49 2.0
3 Class 2 RS 200 930 LSC Martin Faulkner Bill Forsyth 1047   OOD     3.0
3 Class 2 A CLASS 2 / ESP 77 Largo Bay SC Derek Gibb   684 141305 0:28:05 3 0:41:03 3.0
5 Class 2 A CLASS IRL 5   Dom Todd   684 141617 0:31:17 3 0:45:44 4.0
6 Class 2 MERLIN-ROCKET 3376 Newburgh SC Brian Cruickshank Angus Beyts 981   OCS 3   7.0
6 Class 2 RS 200 930A   Andrew Malone Bill Forsyth 1047   OCS     7.0
8 Class 2 RS 200 284 LSC Phil Alderson Carol Alderson 1047   OOD     7.3

R6 - Class 2 Fleet - 2017-11-19 at 120000

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:40:00
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Class 2 RS 100 8.4 209 LSC Simon Limb   1008 15:11:42 0:31:42 3 0:31:27 1.0
2 Class 2 RS 200 930A   Andrew Malone Bill Forsyth 1047 15:04:32 0:24:32 2 0:35:09 2.0
3 Class 2 RS 200 930 LSC Martin Faulkner Bill Forsyth 1047   OOD     3.0
3 Class 2 MERLIN-ROCKET 3376 Newburgh SC Brian Cruickshank Angus Beyts 981 15:04:05 0:24:05 2 0:36:49 3.0
5 Class 2 A CLASS ESP 7   Micky Todd   684 15:05:36 0:25:36 3 0:37:26 4.0
6 Class 2 A CLASS 2 / ESP 77 Largo Bay SC Derek Gibb   684 15:11:50 0:31:50 3 0:46:32 5.0
7 Class 2 A CLASS IRL 5   Dom Todd   684 15:11:56 0:31:56 3 0:46:41 6.0
8 Class 2 RS 200 284 LSC Phil Alderson Carol Alderson 1047   OOD     7.3

www.largssc.co.uk


Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com