event burgee venue burgee

Largs SC - One Design Regatta 2021

Largs Sailing Club

Results are Final as of 14.35 on 13/6/21

29ER Class

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail_Number HelmName CrewName Club Category R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st 29ER 401 Roo PURVES Oliver BULL East Lothian Yacht Club U18 2.0 (3.0) 2.0 1.0 1.0 1.0 3.0 13.0 10.0
2nd 29ER 2362 Alastair COOMBS Sam CARR Loch Venachar U18 1.0 1.0 1.0 3.0 2.0 4.0 (6.0 DNC) 18.0 12.0
3rd 29ER 1324 Orri ROBERTSON Stuart FARMER Dalgety Bay SC U18 (3.0) 2.0 3.0 2.0 3.0 2.0 1.0 16.0 13.0
4th 29ER 2275 Catriona FORREST Evie TYNAN Dalgety Bay SC U18 4.0 4.0 4.0 4.0 (5.0) 3.0 2.0 26.0 21.0
5th 29ER 173 Ben URQUHART Jamie MCKEATING Dalgety Bay SC U18 5.0 5.0 5.0 5.0 4.0 5.0 (6.0 DNC) 35.0 29.0

DEVOTI D-ZERO Class

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail_Number HelmName CrewName Club Category R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st DEVOTI D-ZERO GBR305 Niel RITCHIE   Aberdeen & Stonehaven Yacht Club   2.0 2.0 2.0 (10.0) 1.0 1.0 1.0 19.0 9.0
2nd DEVOTI D-ZERO GBR336 Ian BAILLIE   Dalgety Bay SC   1.0 1.0 1.0 2.0 (6.0) 2.0 2.0 15.0 9.0
3rd DEVOTI D-ZERO GBR281 Gabriele Dado   Largs SC   5.0 (6.0) 5.0 1.0 5.0 5.0 5.0 32.0 26.0
4th DEVOTI D-ZERO GBR148 Rhodri THOMAS   Dalgety Bay SC   4.0 3.0 6.0 (11.0) 4.0 8.0 3.0 39.0 28.0
5th DEVOTI D-ZERO GBR306 Jon BASSETT   Largs SC   7.0 4.0 (8.0) 7.0 3.0 4.0 6.0 39.0 31.0
6th DEVOTI D-ZERO GBR265 Billy MCCARLIE   Largs SC   (11.0) 5.0 4.0 6.0 7.0 6.0 8.0 47.0 36.0
7th DEVOTI D-ZERO GBR57 Martin LATIMER   Largs SC   8.0 7.0 9.0 3.0 14.0 7.0 (22.0 RET) 70.0 48.0
8th DEVOTI D-ZERO GBR300 Jamie BRIGGS   Largs SC U18 3.0 8.0 3.0 5.0 10.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 73.0 51.0
9th DEVOTI D-ZERO GBR215 Johnathan BRIGGS   Largs SC   6.0 9.0 10.0 9.0 8.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 86.0 64.0
10th DEVOTI D-ZERO GBR182 Mick GREEN   Rossendale Valley SC   12.0 17.0 7.0 12.0 9.0 10.0 (22.0 DNC) 89.0 67.0
11th DEVOTI D-ZERO GBR337 Glenn ANDREWS   Largs SC   10.0 13.0 12.0 13.0 13.0 11.0 (22.0 RET) 94.0 72.0
12th DEVOTI D-ZERO GBR104 Andy HUTCHISON   Loch Earn SC   (22.0 RET) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 2.0 3.0 4.0 97.0 75.0
13th DEVOTI D-ZERO GBR333 Liz POTTER   West Kirby SC   15.0 14.0 (22.0 RET) 22.0 DNC 12.0 12.0 7.0 104.0 82.0
14th DEVOTI D-ZERO GBR160 Simon LIMB   Largs SC   9.0 15.0 14.0 4.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 108.0 86.0
15th DEVOTI D-ZERO GBR150 Andrew Spencer   Blithfield   13.0 10.0 11.0 8.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 108.0 86.0
16th DEVOTI D-ZERO GBR283 Willie Todd   Largs SC   (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 11.0 9.0 9.0 117.0 95.0
17th DEVOTI D-ZERO GBR251 Stuart MOSS   Largs SC   16.0 16.0 15.0 14.0 16.0 (22.0 RET) 22.0 DNC 121.0 99.0
18th DEVOTI D-ZERO GBR111 Samuel SLOSS   Largs SC   14.0 12.0 16.0 (22.0 RET) 15.0 22.0 RET 22.0 DNC 123.0 101.0
19th DEVOTI D-ZERO GBR283 Keith SHARP   Largs SC   (22.0 RET) 11.0 13.0 15.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 127.0 105.0
20th DEVOTI D-ZERO GBR242 Eamonn RANKIN   Prestwick SC   (22.0 DNF) 18.0 17.0 22.0 DNC 17.0 13.0 22.0 DNC 131.0 109.0
21st DEVOTI D-ZERO GBR231 Lucie HOPKINS   Largs SC   (22.0 RET) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 154.0 132.0

MUSTO SKIFF Class

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail_Number HelmName CrewName Club Category R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st MUSTO SKIFF GBR566 Jono SHELLEY   Largs SC   2.0 3.0 2.0 2.0 3.0 (7.0) 2.0 21.0 14.0
2nd MUSTO SKIFF GBR610 Dan TROTTER   Derwent Reservoir SC   (9.0) 1.0 1.0 7.0 2.0 4.0 1.0 25.0 16.0
3rd MUSTO SKIFF GBR593 Jamie HILTON   Dalgety Bay / Wormit   1.0 (13.0) 6.0 5.0 1.0 3.0 5.0 34.0 21.0
4th MUSTO SKIFF GBR464 Euan HURTER   PYC/DBSC   (8.0) 5.0 7.0 3.0 4.0 1.0 6.0 34.0 26.0
5th MUSTO SKIFF GBR533 Stuart KEEGAN   Derwent Reservoir SC   4.0 (12.0) 3.0 4.0 5.0 2.0 9.0 39.0 27.0
6th MUSTO SKIFF GBR605 Robbie WILSON   WORMIT boating club   3.0 6.0 5.0 (10.0) 10.0 5.0 4.0 43.0 33.0
7th MUSTO SKIFF GBR546 Ian TROTTER   Derwent Reservoir SC   5.0 4.0 (13.0) 6.0 7.0 10.0 3.0 48.0 35.0
8th MUSTO SKIFF GBR627 Ben SCHOOLING   Stokes Bay SC   6.0 2.0 8.0 (9.0) 9.0 8.0 8.0 50.0 41.0
9th MUSTO SKIFF GBR629 Brian GREENSMITH   Derwent Reservoir SC   11.0 10.0 (12.0) 1.0 6.0 9.0 7.0 56.0 44.0
10th MUSTO SKIFF GBR628 Danny BOATMAN   Derwent Reservoir SC Sailing Club Yes 7.0 7.0 (11.0) 8.0 8.0 11.0 10.0 62.0 51.0
11th MUSTO SKIFF GBR500 Tom CONWAY   Derwent Reservoir SC   10.0 9.0 9.0 (13.0) 13.0 12.0 11.0 77.0 64.0
12th MUSTO SKIFF GBR374 Alistair KERR   Aberdeen & Stonehaven Yacht Club   (20.0 DNF) 8.0 10.0 11.0 14.0 14.0 20.0 RET 97.0 77.0
13th MUSTO SKIFF GBR255 Andrew SCOTT   DBSC   14.0 (15.0) 15.0 12.0 15.0 13.0 12.0 96.0 81.0
14th MUSTO SKIFF GBR527 Andrew Hooton   HolyLoch   13.0 11.0 (20.0 RET) 20.0 DNC 12.0 6.0 20.0 RET 102.0 82.0
15th MUSTO SKIFF GBR058 Paul ANDERSON   Largs SC   15.0 16.0 4.0 14.0 16.0 (20.0 RET) 20.0 DNC 105.0 85.0
16th MUSTO SKIFF GBR253 Joey Trotter   Derwent Reservoir SC   16.0 14.0 (20.0 RET) 20.0 DNC 11.0 20.0 DNC 20.0 DNC 121.0 101.0
17th MUSTO SKIFF GBR394 Nigel WALBANK   Lymington Town SC   17.0 17.0 14.0 15.0 (20.0 RET) 20.0 DNC 20.0 DNC 123.0 103.0
18th MUSTO SKIFF GBR620 Steve ROBSON   Derwent Reservoir SC   12.0 (20.0 RET) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 132.0 112.0
19th MUSTO SKIFF GBR287 Martin Keegan   Derwent Reservoir SC   (20.0 RET) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 140.0 120.0

RS 400 Class

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail_Number HelmName CrewName Club Category R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st RS 400 1488 Michael SIMS Mark LUNN Carsington   1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0 8.0 6.0
2nd RS 400 874 Jon GAY Amanda HENDERSON Lochaber   2.0 2.0 (5.0) 5.0 5.0 2.0 2.0 23.0 18.0
3rd RS 400 1290 Peter TAYLOR Ruary WILLIAMSON Dalgety bay SC   (4.0) 4.0 3.0 3.0 2.0 3.0 4.0 23.0 19.0
4th RS 400 1370 Neil MCLELLAN Ewan RYCROFT Dalgety Bay SC   3.0 9.5 2.0 1.0 4.0 7.0 (14.0 DNC) 40.5 26.5
5th RS 400 1463 Stewart ROBERTSON Hannah ROBERTSON RFYC   5.0 3.0 4.0 (14.0 RET) 3.0 4.0 14.0 DNC 47.0 33.0
6th RS 400 768 Angus Marshall Peter Cameron Dalgety Bay SC   (8.0) 5.0 6.0 6.0 7.0 6.0 3.0 41.0 33.0
7th RS 400 1124 Robert YEAMANS Nadia YEAMANS Aberdeen & Stonehaven Yacht Club   6.0 6.0 (7.0) 7.0 6.0 5.0 5.0 42.0 35.0
8th RS 400 612 Martin FAULKNER Bill FORSYTH Largs SC   7.0 (8.0) 8.0 8.0 8.0 8.0 6.0 53.0 45.0
9th RS 400 1148 Hester ROBERTSON Richard HOPE Dalgety Bay SC   9.0 7.0 10.0 4.0 9.0 9.0 (14.0 DNC) 62.0 48.0
10th RS 400 1096 Andrew BOYD Jens BOESEN Aberdeen & Stonehaven Yacht Club   10.0 (11.0) 11.0 10.0 10.0 10.0 7.0 69.0 58.0
11th RS 400 1294 Mike GRANT Alan BIRSE Largs SC   (13.0) 12.0 12.0 11.0 11.0 11.0 8.0 78.0 65.0
12th RS 400 1445 Phil BRITTON Mike ATKINSON Royal Findhorn Yacht Club   11.0 9.5 9.0 9.0 (14.0 RET) 14.0 DNC 14.0 DNC 80.5 66.5
13th RS 400 738 Ian NICHOLLS Gareth OWEN Largs SC   12.0 13.0 13.0 (14.0 DNF) 14.0 DNC 14.0 RET 14.0 DNC 94.0 80.0

www.largssc.co.uk

www.largssc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com