event burgee venue burgee

Noble Marine - One Design Regatta 2022

Largs Sailing Club

Results are final as of 15.30 on 22/5/2022

DEVOTI D-ZERO Class

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail_Number HelmName CrewName Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st DEVOTI D-ZERO GBR336 Ian BAILLIE   Dalgety Bay SC (2.0) 1.0 2.0 2.0 1.0 1.0 1.0 2.0 12.0 10.0
2nd DEVOTI D-ZERO GBR326 Niel RITCHIE   Aberdeen and Stonehaven YC 1.0 2.0 1.0 (12.0) 7.0 2.0 2.0 1.0 28.0 16.0
3rd DEVOTI D-ZERO GBR306 Jon BASSETT   Largs SC 3.0 (6.0) 3.0 5.0 2.0 3.0 4.0 3.0 29.0 23.0
4th DEVOTI D-ZERO GBR300 Jamie BRIGGS   Largs SC (7.0) 3.0 4.0 4.0 4.0 4.0 5.0 4.0 35.0 28.0
5th DEVOTI D-ZERO GBR353 Scott MUNRO   Aberdeen and Stonehaven YC 6.0 5.0 (7.0) 3.0 5.0 6.0 3.0 6.0 41.0 34.0
6th DEVOTI D-ZERO GBR325 Francis NEILL   Aberdeen and Stonehaven YC 9.0 10.0 5.0 6.0 6.0 5.0 6.0 (17.0 RET) 64.0 47.0
7th DEVOTI D-ZERO GBR215 Andy MCDAID   Largs SC (11.0) 8.0 8.0 9.0 3.0 7.0 10.0 5.0 61.0 50.0
8th DEVOTI D-ZERO GBR283 Willie TODD   Largs SC 5.0 4.0 6.0 1.0 13.0 9.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 72.0 55.0
9th DEVOTI D-ZERO GBR265 Billy MCCARLIE   Largs SC 10.0 9.0 9.0 (11.0) 9.0 11.0 7.0 7.0 73.0 62.0
10th DEVOTI D-ZERO GBR182 Mick GREEN   Rossendale Valley SC 12.0 (13.0) 11.0 8.0 10.0 8.0 9.0 9.0 80.0 67.0
11th DEVOTI D-ZERO GBR333 Liz POTTER   West Kirby SC 14.0 15.0 14.0 (17.0 OCS) 11.0 10.0 8.0 8.0 97.0 80.0
12th DEVOTI D-ZERO GBR339 Andrew MACINTYRE   Loch Tummel SC 15.0 12.0 10.0 10.0 8.0 12.0 (17.0 RET) 17.0 DNC 101.0 84.0
13th DEVOTI D-ZERO GBR160 Simon LIMB   Largs SC 13.0 11.0 12.0 7.0 12.0 (17.0 RET) 17.0 DNC 17.0 DNC 106.0 89.0
14th DEVOTI D-ZERO GBR251 Stuart MOSS   Largs SC (17.0 RET) 14.0 13.0 13.0 14.0 13.0 11.0 17.0 RET 112.0 95.0
15th DEVOTI D-ZERO GBR57 Martin LATIMER   RYA 8.0 7.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 RET 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 117.0 100.0
16th DEVOTI D-ZERO GBR22 Alistair MCLAUGHLIN   Largs SC 4.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 123.0 106.0

LASER RADIAL/ ILCA 6 Class

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail_Number HelmName CrewName Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st LASER RADIAL/ ILCA 6 215206 Roo PURVES   East Lothian YC (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 8.0 7.0
2nd LASER RADIAL/ ILCA 6 215531 Ruairi HERRINGTON   Largs SC 3.0 2.0 2.0 (5.0) 2.0 2.0 2.0 3.0 21.0 16.0
3rd LASER RADIAL/ ILCA 6 208887 Cameron MCDAID   Largs SC (4.0) 4.0 3.0 2.0 3.0 3.0 4.0 4.0 27.0 23.0
4th LASER RADIAL/ ILCA 6 192536 Scott LOGAN   East Lothian YC 2.0 (6.0 RET) 5.0 4.0 5.0 4.0 3.0 2.0 31.0 25.0
5th LASER RADIAL/ ILCA 6 209413 Alistair MACKINNON   East Lothian YC (5.0) 3.0 4.0 3.0 4.0 5.0 5.0 5.0 34.0 29.0

LASER/ ILCA 7 Class

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail_Number HelmName CrewName Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st LASER/ ILCA 7 216159 Tom MITCHELL   Royal Tay YC 2.0 1.0 (5.0) 1.0 2.0 1.0 1.0 1.0 14.0 9.0
2nd LASER/ ILCA 7 215304 Lewis SMITH   Royal Forth YC 1.0 2.0 1.0 (5.0) 3.0 2.0 2.0 2.0 18.0 13.0
3rd LASER/ ILCA 7 219069 Finlay Tulett   Dalgety Bay SC (3.0) 3.0 2.0 2.0 1.0 3.0 3.0 3.0 20.0 17.0
4th LASER/ ILCA 7 205652 Andrew MCGOWAN   Largs SC 6.0 6.0 3.0 3.0 5.0 4.0 4.0 (9.0 DNC) 40.0 31.0
5th LASER/ ILCA 7 213798 Peter MALCOLM   Largo Bay SC 4.0 4.0 (6.0) 6.0 4.0 6.0 6.0 4.0 40.0 34.0
6th LASER/ ILCA 7 210611 Iain MCLAUGHLAN   Largs SC 5.0 5.0 4.0 (7.0) 6.0 5.0 5.0 5.0 42.0 35.0
7th LASER/ ILCA 7 180764 Gavin MCGILL   Largs SC 7.0 7.0 7.0 4.0 (8.0) 7.0 8.0 6.0 54.0 46.0
8th LASER/ ILCA 7 ITA 200975 Gabriele DADO   Largs SC (9.0 OCS) 9.0 DNF 8.0 8.0 7.0 8.0 7.0 7.0 63.0 54.0

MUSTO SKIFF Class

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail_Number HelmName CrewName Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st MUSTO SKIFF GBR593 Jamie HILTON   Dalgety Bay / Wormit SC (5.0) 2.0 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0 1.0 17.0 12.0
2nd MUSTO SKIFF GBR566 Jono SHELLEY   Largs SC 2.0 1.0 3.0 2.0 (9.0 RET) 1.0 4.0 2.0 24.0 15.0
3rd MUSTO SKIFF GBR464 Euan HURTER   Point YC / Dalgety Bay SC 1.0 3.0 4.0 3.0 2.0 4.0 1.0 (9.0 DNC) 27.0 18.0
4th MUSTO SKIFF GBR26 Ian TURNBULL   Ullswater Y C 3.5 4.0 2.0 5.0 3.0 2.0 2.0 (9.0 DNC) 30.5 21.5
5th MUSTO SKIFF GBR546 Ian TROTTER   Derwent Res SC 6.0 6.0 5.0 6.0 4.0 5.0 5.0 (9.0 DNC) 46.0 37.0
6th MUSTO SKIFF GBR481 Josh MORAN   Ullswater Y C (8.0) 5.0 6.0 4.0 6.0 6.0 7.0 4.0 46.0 38.0
7th MUSTO SKIFF GBR332 Robert YEAMANS   Aberdeen and Stonehaven YC 3.5 7.0 7.0 (8.0) 5.0 7.0 6.0 3.0 46.5 38.5
8th MUSTO SKIFF GBR526 Paul ANDERSON   Largs SC 7.0 8.0 8.0 7.0 (9.0 RET) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 66.0 57.0

RS 400 Class

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail_Number HelmName CrewName Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st RS 400 1449 Jamie CALDER The SILVER FOX Dalgety Bay SC 2.0 1.0 (5.0) 3.0 1.0 2.0 1.0 1.0 16.0 11.0
2nd RS 400 1463 Stewart ROBERTSON Sarah ROBERTSON Royal Forth YC 1.0 2.0 2.0 (10.0 DNC) 2.0 1.0 4.0 10.0 DNC 32.0 22.0
3rd RS 400 1370 Andrew MARSHALL Peter TAYLOR Dalgety Bay SC 5.0 (6.0) 3.0 1.0 4.0 5.0 3.0 2.0 29.0 23.0
4th RS 400 1491 Jon GAY Amanda HENDERSON Lochaber 6.0 3.0 4.0 2.0 3.0 (7.0) 2.0 3.0 30.0 23.0
5th RS 400 768 Angus MARSHALL Nick Ironside DBSC (8.0) 7.0 8.0 5.0 5.0 6.0 5.0 4.0 48.0 40.0
6th RS 400 1523 Neil MCLELLAN Hannah ROBERTSON DBSC 4.0 5.0 1.0 (10.0 RET) 10.0 DNC 3.0 10.0 RET 10.0 DNC 53.0 43.0
7th RS 400 1522 John MACKENZIE Andy BOX Dalgety Bay SC 3.0 4.0 6.0 (10.0 RET) 6.0 4.0 10.0 RET 10.0 DNC 53.0 43.0
8th RS 400 891 Dugal WILSON Calum ROSIE Loch Venachar SC 7.0 (8.0) 7.0 4.0 7.0 8.0 6.0 5.0 52.0 44.0
9th RS 400 1294 Mike GRANT Alan BIRSE Largs SC 9.0 9.0 9.0 6.0 8.0 9.0 7.0 (10.0 DNC) 67.0 57.0

RS 200 Class

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail_Number HelmName CrewName Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st RS 200 1510 Brendan LYNCH Elan CLARKE East Lothian YC 1.0 1.0 1.0 2.0 1.0 1.0 1.0 (15.0 OCS) 23.0 8.0
2nd RS 200 1632 Robbie BURNS HRH LADY VA VA SIMPELTON Largs SC 2.0 3.0 2.0 1.0 (4.0) 2.0 2.0 2.0 18.0 14.0
3rd RS 200 1642 John WILSON Laura GLOVER East Lothian YC 3.0 2.0 8.0 (10.0) 2.0 3.0 3.0 1.0 32.0 22.0
4th RS 200 1474 Calum BELL Tony FITZGERALD Helensburgh SC 4.0 9.0 3.0 (12.0) 5.0 5.0 4.0 3.0 45.0 33.0
5th RS 200 930 Martin FAULKNER Bill FORSYTH Largs SC (11.0) 4.0 7.0 8.0 6.0 6.0 5.0 8.0 55.0 44.0
6th RS 200 600 Fiona RIGG Helen WIGHTMAN East Lothian YC 7.0 6.0 (11.0) 5.0 7.0 7.0 8.0 7.0 58.0 47.0
7th RS 200 1011 Jake MILLER Emily MILLER Helensburgh SC 9.0 8.0 9.0 9.0 3.0 (11.0) 6.0 4.0 59.0 48.0
8th RS 200 1283 Gillies MUNRO India GILL Royal Findhorn YC 5.0 10.0 5.0 4.0 (15.0 UFD) 4.0 15.0 OCS 5.0 63.0 48.0
9th RS 200 1650 Ronald MILLAR Tor MILLAR Royal Forth YC 6.0 5.0 4.0 (15.0 DNC) 10.0 8.0 7.0 15.0 DNC 70.0 55.0
10th RS 200 1120 Peter COLLINGS Jennifer WESLEY Castle Semple SC 8.0 11.0 6.0 3.0 8.0 10.0 10.0 (15.0 DNC) 71.0 56.0
11th RS 200 1535 Anna STURROCK Iain DUNCAN Strathclyde SC 10.0 13.0 12.0 6.0 9.0 9.0 9.0 (15.0 RET) 83.0 68.0
12th RS 200 951 Daniel SMITH Rebecca SMITH Largs SC 13.0 7.0 10.0 11.0 (15.0 RET) 15.0 DNC 15.0 DNC 6.0 92.0 77.0
13th RS 200 385 James LOGAN Rachel SCARFE Royale Kelvin Free State SC 12.0 12.0 13.0 7.0 (15.0 RET) 15.0 DNC 15.0 RET 15.0 DNC 104.0 89.0
14th RS 200 269 Andrew MACDONALD Orlagh MACDONALD Castle Semple SC 14.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 119.0 104.0

www.largssc.co.uk

www.largssc.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com